Samsun’da 140 Kiloluk Şeker Hastası Kadına Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı

Samsun Gazi Devlet Hastanesi’nde 140 kiloluk 46 yaşındaki şeker hastası kadının ‘kapalı böbrek taşı ameliyatı’ başarılı bir şekilde yapıldı. Samsun’un Ayvacık ilçesinde yaşayan 46 yaşındaki şeker hastası Çakır Şahin, böbrek ağrılarının artmasının ardından hastanelerin yolunu tuttu. Çeşitli hastanelere giden 5 çocuk annesi Çakır Şahin’e kilo vermesi gerektiği ve ancak açık ameliyat yapılabileceği söylendi. En son […]

Samsun’da 140 Kiloluk Şeker Hastası Kadına Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı
Haber Tarihi: 22 Ekim 2015


Samsun Gazi Devlet Hastanesi’nde 140 kiloluk 46 yaşındaki şeker hastası kadının ‘kapalı böbrek taşı ameliyatı’ başarılı bir şekilde yapıldı.

Samsun’un Ayvacık ilçesinde yaşayan 46 yaşındaki şeker hastası Çakır Şahin, böbrek ağrılarının artmasının ardından hastanelerin yolunu tuttu. Çeşitli hastanelere giden 5 çocuk annesi Çakır Şahin’e kilo vermesi gerektiği ve ancak açık ameliyat yapılabileceği söylendi. En son Gazi Devlet Hastanesi’ne başvuran kadın, burada doktorlar tarafından gerekli tetkikler yapılarak 3-4 gün gözetim altında tutuldu. Değerleri düzenlenen Şahin, Üroloji Uzmanı Dr. Can Aydın tarafından halk dilinde bilinen adıyla ‘kapalı böbrek taşı’ ameliyatı ile sağlığına kavuşturuldu. Başarılı bir şekilde gerçekleşen ameliyat sonrasında Şahin, böbrek taşından kurtuldu.

140 KİLOLUK ŞEKER HASTASI KADIN BÖBREK TAŞINDAN KURTULDU

Gazi Devlet Hastanesi’ne gelene kadar 3 hastaneden olumsuz cevap aldığını belirten Çakır Şahin, “Ameliyat oldum. Şükrolsun ki bu hastalıktan şimdilik kurtuldum. Burası 4. hastanem. Çarşamba’daki doktor ameliyat olmam için kilo vermemi söyledi. Bende ‘kilo öyle hemen 1 hafta da’ verilmiyor dedim. O yüzden Çarşamba’da ki doktor ben ameliyat edemem dedi. Sonra Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gittim. Oradaki doktorlar da aynısını söyledi. Şeker hastası olduğum için de açık ameliyat olamıyorum. Ben de rastgele Gazi Devlet Hastanesi’nden randevu aldım. Buradaki doktorlardan birisi bana bu ameliyatı Dr. Can Aydın’ın yapabileceğini söyledi. O yüzden buraya geldim. Ameliyat oldum. Çok da başarılı geçti. Bu hastanenin her şeyinden memnun kaldım” dedi.

Kapalı böbrek taşı ameliyatı olan şeker hastası Çakır Şahin’in eşi Salim Şahin de, “Bize riskli olduğunu söylediler. ‘Başka çaremiz yok’ dedik ama taştan kurtulduk. Hastamız şu anda burada. Çok memnunuz” şeklinde konuştu.

“BUNDAN SONRA BÖYLE RİSKLİ HASTALARI BAŞKA YERLERE GÖNDERMEYİ DÜŞÜNMÜYORUZ”

Bu derecedeki riski ameliyatları bir daha başka hastanelere sevk etmeyeceklerini belirten Gazi Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Mahmut Ulubay, “Daha önce böyle riskli hastaların tedavileri hastanemizde yapılmıyordu. Ya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk ediyorduk ya da Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gönderiyorduk. Ama artık bundan sonra bu kadar riskli, kilolu hastaları da hastanemizde kapalı böbrek taşı ameliyatı diye bilinen yöntemle ameliyat edebiliyoruz. Bu ameliyatı yapılan hasta 140 kilo. Başarılı bir şekilde tedavi olmuştur. Bundan sonra böyle riskli hastaları başka yerlere göndermeyi düşünmüyoruz. Kendi hastanemizde tedavi etmeye devam edeceğiz. Bu hastamız ameliyat olmadan önce hastanemize yatırıldı ve 3-4 gün bütün tetkikleri yapıldı. Her türlü testlerden geçtikten sonra hastayı tekrar anestezi uzmanı gördü. Ameliyat olmasında bir sakınca görülmedi. Yüksek riskli olarak hastayı ameliyata aldık. Sonuçta da başarılı olduk” diye konuştu.

19 Ekim’de ameliyat olan Çakır Şahin, 1 gün daha hastanede kaldıktan sonra yarın taburcu edilecek.

Haber Etiketleri: , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...