REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Samsun’da 6117 Hastaya Evde Sağlık Hizmeti Sunuldu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Samsun’da 6117 Hastaya Evde Sağlık Hizmeti Sunuldu
1.396
26 Şubat 2014 - 6:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Samsun’da evde sağlık hizmetinde 6 bin 117 hastaya ulaşıldığını açıkladı.

Vali Hüseyin Aksoy, ‘evde sağlık hizmetleri’ 2013 yılı çalışmalarını hakkında açıklamalarda bulundu. Aksoy yaptığı açıklamada, “İlimizde 19 Nisan 2010 tarihinde kurulan ‘Evde Sağlık Hizmetleri’, Samsun ili ve ilçelerinde hastalık veya yaşlılık nedeniyle yatağa bağımlı hale gelmiş olan ve ameliyat sonrası taburcu edilen ancak ‘evde sağlık hizmeti’ sunumuna ihtiyacı olan bireylerin muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının evinde ve aile ortamında sağlanması, bu kişilere ve aile bireylerine sosyal ve psikolojik destek hizmetlerinin bir bütün olarak birlikte verilmesi amacıyla hizmet vermektedir” dedi.

Samsun’da evde sağlık hizmetlerinin Halk Sağlığı Müdürlüğü, Toplum Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı ‘Koordinasyon Merkezi’ tarafından yürütüldüğünü, Koordinasyon Merkezi’ne bağlı çalışan 17 evde sağlık hizmetleri biriminin 15’i hastanede, 2’si Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde aktif olarak hizmet verdiğini belirten Vali Aksoy, “Bu hizmeti veren hastanelerimiz, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, Gazi Devlet Hastanesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Hastalıkları Hastanesi, Vezirköprü Devlet Hastanesi, Bafra Devlet Hastanesi, Alaçam Devlet Hastanesi, Havza Devlet Hastanesi, Çarşamba Devlet Hastanesi, Terme Devlet Hastanesi, Kavak Devlet Hastanesi, Ladik Devlet Hastanesi, Ayvacık Devlet Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi, Bafra Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ve Vezirköprü Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi’dir” diye konuştu.

2013 yılı içerisinde evde sağlık hizmetleri birimlerine toplam 2 bin 201 hasta başvurusu yapıldığını ifade eden Aksoy, “Vatandaşlarımız 444 38 33 numaralı telefonla veya koordinasyon merkezi ve birimlere yapılan şahsi başvurularla evde sağlık hizmetleri birimine ulaşabilirler. Başvurular kayıt altına alınarak en kısa zamanda Evde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından değerlendirilmektedir. Evde sağlık hizmeti almak için başvuran kişi veya aile bireylerine değerlendirme sonucu konusunda bilgi verilmektedir. Başvurusu olumsuz neticelenenler varsa sebepleri konusunda ayrıntılı olarak bilgilendirilmektedir. Hastanın evde sağlık hizmetine kabul edilip, edilmediği koordinasyon merkezine ve kayıtlı olduğu aile hekimine de bildirilmektedir. Bu çerçevede 2013 yılı içerisinde evde sağlık hizmetleri birimlerine toplam 2 bin 201 hasta başvurusu yapılmıştır” açıklamasında bulundu.

2010-2013 Aralık ayı sonu itibariyle evde sağlık hizmetinde ulaşılan hasta sayısının 6 bin 117 olduğu bilgisini veren Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, “2013 yılı içerisinde Türkiye Sağlık İstatistik Modülü verisine göre halen evde sağlık hizmeti alan kayıtlı aktif hasta sayımız 3 bin 100 civarındadır. Evde sağlık hizmeti alan hastalara, sağlık hizmeti birimleri tarafından 14 bin 147 kez hasta ziyareti gerçekleştirilmiştir. Uzman hekim tarafından evde sağlık hizmeti alan hastalar hastaneye getirilerek 847 adet konsültasyon yapılmış olup, 632 adet ilaç raporu çıkarılmıştır. Evde sağlık hizmetleri birimlerince, evde sağlık hizmeti alan hastalara evlerinde 5 bin 786 yara pansumanı, 2 bin 162 mesane sonda uygulaması, 251 kez nazogastrik sonda uygulaması yapılmış ve hastalara 262 tane sağlık kurulu (tıbbi cihaz) raporu çıkarılmıştır. İlimizde evde sağlık hizmeti sunan birim sayısı 17 olup bunların 2 tanesi Bafra ve Vezirköprü Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi konsültan olarak çalışmaktadır. Hastanelerde evde sağlık biriminde görevli 5 uzman hekim, 12 pratisyen hekim, 3 diş hekimi, 18 hemşire, 6 sağlık memuru, 8 ebe, 3 acil tıbbi teknisyeni, 4 diş teknisyeni, 6 tıbbi sekreter, 15 şoför, 12 personel nakil aracı ve 6 hasta nakil aracı görev yapmaktadır” şeklinde konuştu.

17 Şubat 2014 tarihi itibariyle 3 bin 100 kayıtlı aktif hastaya halen evde sağlık hizmeti sunulduğunu bildiren Aksoy, açıklamasını şöyle tamamladı: “17 Şubat 2014 tarihi itibari ile ilimiz merkez ve ilçelerinde evde sağlık hizmeti sunulan kayıtlı aktif hasta Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 788, Gazi Devlet Hastanesi’nde 666, Göğüs Hastanesi ve Cerrahisi Hastanesi’nde 40, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde 63, Alaçam Devlet Hastanesi’nde 57, Ayvacık Devlet Hastanesi’nde 8, Bafra Devlet Hastanesi’nde 357, Çarşamba Devlet Hastanesi’nde 575, Havza Devlet Hastanesi’nde 61, Kavak Devlet Hastanesi’nde 29, Terme Devlet Hastanesi’nde 293, Ladik Devlet Hastanesi’nde 38 ve Vezirköprü Devlet Hastanesi’nde de 125 aktif hasta olmak üzere evde sağlık hizmeti sunulan toplam 3100 aktif hasta sayımız mevcuttur. Tüm hastalarımıza acil şifalar diliyorum.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.