Samsun’da ‘Belediyelerle Yürüyoruz’ Yürüyüşü Yapılacak

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında Samsun’da 27 Nisan 2014 Pazar Günü saat 09.00’da Tütün İskelesi’nden Sevgi Cafe’ye yürüyüş gerçekleştirilecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Ertan Uzun, “Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yeter¬siz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamama¬sı ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının […]

Samsun’da ‘Belediyelerle Yürüyoruz’ Yürüyüşü Yapılacak
Haber Tarihi: 24 Nisan 2014
Haber Kategorisi: Sağlık Haberleri


Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında Samsun’da

27 Nisan 2014 Pazar Günü saat 09.00’da Tütün İskelesi’nden Sevgi Cafe’ye yürüyüş gerçekleştirilecek. 
Konuyla ilgili açıklama yapan Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Ertan Uzun, “Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yeter¬siz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamama¬sı ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri ol¬muştur. Fiziksel aktivite, her yaşta sağlığa yararlıdır. Bu nedenle yetişkinlerin haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapması önerilmektedir. Egzersiz yapmak için zaman ya da başka koşullar nedeniyle imkan olmadığı düşünüldüğünde, gün içindeki zorunlu hareketler egzersize dönüştürülebilir. Örneğin; alışveriş merkezlerinde asansör ve yürüyen merdivenlerin kullanılmaması, merdivenlerin tercih edilmesi, otobüslerden erken inilmesi, çocuklarla beraber ebeveynlerin 20 kez zıplamaları, mobil telefon görüşmelerinde yürüyerek konuşmaların yapılması, televizyon kumandasının kullanılmaması, yakın mesafeler için araç kullanılmaması, çocukların dans ve sokak oyunları gibi aktivitelere teşvik edilmesi gün içinde yapılabilecek aktivitelerdir” dedi.
Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında 2013 yılı içerisinde Toplum Sağlığı Merkezlerinde obezite danışma birimleri kurulduğu ve aile hekimleri tarafından yönlendirilen kişilere hizmet vermeye başlandığını hatırlatan Uzun, “Ayrıca yine bu program kapsamında her aile hekimine 81 adet olacak şekilde pedometre (adımsayar) dağıtımı yapılmış ve sağlık durumu uygun, takip edebilecekleri fazla kilolu (BKİ’si 25-30 kg/m2) ve birinci derece şişman (BKİ’si 30-34.9kg/m2) yetişkin bireylere verilmesi sağlanmıştır” diye konuştu.

“BELEDİYELERLE YÜRÜYORUZ”
Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında 2014 yılının “Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı” ilan edildiği ifade eden Uzun, “Bu nedenle her ayın son Pazar günü tüm illerde Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından yürüyüş planlanmaktadır. Müdürlüğümüz tarafından koordine edilecek olan Nisan ayı ‘Belediyelerle Yürüyoruz’ temalı yürüyüş 27 Nisan 2014 Pazar Günü saat 09.00’da Samsun Tütün İskelesi’nden başlayıp Sevgi Cafe’de son bulacaktır. Tüm Samsun halkı ve sağlık çalışanlarını etkinliğimize bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Haber Etiketleri: , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...