Samsun’da eski garnizon komutanı yargılanıyor!

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yaklaşık 8 ay önce tutuklanan eski Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken’in yargılanmasına başlandı.

Samsun’da eski garnizon komutanı yargılanıyor!
Haber Tarihi: 9 Mart 2017


Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY silahlı terör örgütü soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan eski Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, 17 Temmuz tarihinde çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı.

3 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET!..
Mehmet Şükrü Eken hakkında Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesinde “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, silahlı terör örgütü kurmak veya yönetme, Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırılmaya veya görevini yaptırmayı engelleme” suçlarından 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ… Bugün görülen davanın ilk duruşmasında tutuklu sanık Mehmet Şükrü Eken, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi ve darbe girişiminden önceden haberinin olmadığını savundu. Eken, şunları söyledi:

‘EMİR KOMUTA ZİNCİRİNE UYMADIM’
“15 Temmuz darbe gecesi Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı görevindeyken darbeyi desteklemedim. Kışla içinde emniyet tedbiri alarak personeli kontrol altında tuttum. Darbecilerin darbe emri ile değiştirmeye çalıştırdıkları emir komuta zincirine uymayarak mevcut düzendeki üst komutanlığın bilgisi ve emri dahilinde süreci geçiştirdim. Darbe girişimi akşamı evindeydim. Emrimdeki komutanlar gelen mesajı getirdiler. Mesajda Türkiye’de darbe girişimi olduğu ve sıkıyönetimin ilan edildiği yazıyordu. Mesajı altında da benim Samsun ve Sinop illeri sıkıyönetim komutanı olduğu belirtilmişti.

‘HABERİM OLSA TATİL PLANI YAPMAZDIM…’
Hemen birliğime gidip bütün personelin evden çağrılması emrini verdim. Gece saat 01.00 gibi toplantı düzenledim. Toplantının amacı olarak darbeyi destekleyenler var ise onları tespit etmek ve gerekirse onları tutuklamaktı. Ayrıca sivil bütün telefonları cevap verilmemesinin talimatını verdim. Böyle bir durumda terör saldırısı olur diye de birlikteki güvenliği hat safhaya çıkardım. Eşim Ankara’da GATA’da çalıştığı ve çocuklarım ile birlikte Ankara’da yaşadığı için onları tatile gitmek için Samsun’a çağırmıştım. Olay akşamı Samsun’a geldiler. Ben de 20 gün izin almıştım ve iznim de 16 Temmuz’da başlıyordu. Türk Silahlı Kuvvetlerinde yaş toplantısına 10-20 gün kala izin almak gelenektir. 16 Temmuz sabahı ailem ile birlikte Karadeniz turuna çıkacaktım. Hatta Batum gezisi için de yurt dışı çıkışı izin önceden Genelkurmaydan izin talep ettim. Eğer darbe girişiminden önceden haberim olsaydı niçin tatil planı yapayım?

SAMSUN VALİSİ İLE GÖRÜŞTÜM…
Samsun’da en kıdemli komutan olduğum için Garnizon Komutanlığı görevi de bendeydi. Sahil Güvenlik Bölge Komutanı Albay Murat Özer’i arayarak darbe emrinin gelip gelmediğini sordum. Bana darbe emrine uymadıklarını söyledi. Sayın Samsun Valisini tenzih ediyorum. Sayın valinin ismi cemaat ile bağlantı söylemler kulağımıza kadar gelmişti. 1.5 ay önce de gazetelerde okudum. Ben sivil aramaya cevap vermeyin dedim. Darbe gecesi sayın vali ile telefonla görüştüm. İl Jandarma Komutanı Vural beyi telefonla aradım. Vali bey ile beraber olduğunu söyledi. Telefonu vali beye vermesini söyledim ve vali bey ile görüştüm. Vali bey telefonuma ulaşamadığı için sitemli konuştu. Darbe mesajına kadar böyle bir şeyden haberim yoktu. Gelen mesajı kanunsuz olduğu için yerine getirmedim.

VALİ BEY BENİM AMİRİM DEĞİL…
Alnım ak, başım dik şekilde Anayasaya saygılıyım. Ağırlaştırılmış bir suç ile yargılanmama rağmen firar etme imkanım vardı. Savcı beye niçin gözaltına alındığımı sorduğumda Samsun, Sinop sıkıyönetim komutanı olduğumun evrakta yazılı olduğunu söyledi. Sinop sıkıyönetim komutanı olduğumun belirtilmesine rağmen darbe gecesi Sinop’ta bir kişiyi bile telefonla aramadım. Darbe gecesi kışlamı emniyet altına alıp personelimi kontrol altında tuttum. Hiçbir suçum olmamasına rağmen 8 aydır tutukluyum. Ordumuza ve milletimize sadakat örneği göstererek darbe emrini yerine getirmememe rağmen 8 aydır tutukluyum. Bu hain girişimi yapanlarla irtibatımın olmadığını bildirmek isterim. O akşam sadece vali beyle değil hiç bir sivil ile görüşülmesini istemedim. Vali beyin komutanım meydanlardayım mesajını da görmedim. Çünkü telefon taşımıyorum. Vali bey ile görüşüp görüşmememin bir ehemmiyeti yok. Vali bey benim amirim değil.

PİŞMANLIK YASASI’NDAN YARARLANMAK İSTEMİYORUM

FETÖ/PDY ile bağlantım olduğunu kabul etmiyorum. Ne bir gazetelerini aldım ne de bir dergilerine abone oldum. Ne dershanelerine gittim ne de yardımda bulundum. Etkin Pişmanlık Yasası’ndan yararlanmak istemiyorum. Çünkü ben suç işlemedim ve beratımı istiyorum.” Eken’in ByLock kaydının bulunup bulunmadığının tespiti için duruşma 5 Nisan’a ertelendi ve tutukluluğunun devamına karar verildi.

Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...