Samsun’da FETÖ/PDY davası: 6 avukat serbest!

Samsun’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, haklarında dava açılan ve aralarında avukatlarında bulunduğu 12’si tutuklu, 27 sanığın yargılanmasına başlandı. 

Samsun’da FETÖ/PDY davası: 6 avukat serbest!
Haber Tarihi: 21 Şubat 2017


Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı İsa Fidan Konferans Salonu’ndaki duruşmaya “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamalarıyla yargılanan 12’si tutuklu, 27 sanık ile avukatları katıldı.

Tutuklu sanıklardan avukat F.C.Ş, “Fetullah Gülen sivil toplum hareketi anlayışı” ve “FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün” ayrı ayrı analizlerinin yapılmasını talep etti.

İnsanların FETÖ/PDY terör örgütünü bilmediğini iddia eden F.C.Ş, “Dolayısıyla yapılan iddialarda ve ithamlarda kasıt unsuruna çok ciddi şekilde dikkat edilmesi gerekiyor. Ben FETÖ/PDY’yi bilmem. Ben hayatım boyunca vatanıma milletime devlete yardımcı olmaya çalıştım. Bu arada başımızdaki idarecilerin de teşvik ettiği şekilde hareket etmeye çalıştım. Böyle bir yapıyla hiçbir zaman alakam olmadı ki benim. Böyle bir yapıyla alakam olduğuna dair bir belge şahit falan da yok.” dedi.

F.C.Ş, 2011 yılından sonra hiçbir sivil toplum hareketi, cemaat ya da herhangi bir sivil toplum kuruluşuyla irtibatının olmadığını da kaydetti.

İddianamede, “Samsun’un FETÖ/PDY terör örgütünün avukat ve çevre illerinin sorumlusu” olduğunun iddia edildiğini kaydeden F.C.Ş, “Benim böyle bir sorumluluğum olduğuna dair bir tane şahit bile yok. Hangi illere ne zaman gitmişim, hangi toplantılara katılmışım, hangi kararları almışım? Baskı uyguladığım, para toplattığım söyleniyor. Kurban topladığım söyleniyor. Kimden kurban toplamışım, ne zaman hangi günlerde gitmişim. Bunlar belli değil.” diye konuştu.

 Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ve eski Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın avukatlığını yaptığını vurgulayan F.C.Ş, “Bunların avukatlığını yapmış olduğumuz dönemde maalesef basın davalarına bakıyordum. İstemezdim, keşke basındaki insanlarla bu kadar kötü olmasaydım. Bana karşı bazılarının husumeti meydana geldi. En küçük bir meselede benimle ilgili maalesef sür manşetten haberler yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

F.C.Ş, basında yer alan “FETÖ’nün Karadeniz’deki kasası” ve 800 milyon lira parasının olduğu yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını da öne sürdü.

Bank Asya’da yaklaşık 10 yıldır hesabı olduğunu aktaran F.C.Ş, şöyle devam etti:

“Hiçbir zaman Fetullah Gülen isimli şahsın talimatına dayalı olarak Bank Asya’ya para yatırmış değilim. Biz Bank Asya’ya borçluların para yatırmasını istiyoruz. Müvekkiller adına yapılan bazı tahsilatlar Bank Asya’ya paralarını yatırıyorlar. Biz de Bank Asya’ya yatırılmış olan paraları müvekkillerin hesaplarına aktarıyoruz. Bank Asya’yı tercih etmemizin sebebi EFT ya da havale parası almamış olması.”

Cumhuriyet savcısı mütalaasında tutuksuz sanıkların adli kontrol tedbirlerinin yurt dışı yasağı getirilerek devamına, mal varlıklarındaki tedbirlerinin kaldırılmasının reddine, tutuksuz sanıklardan E.Ç. ile F.C.Ş’nin tutuklanmasına, tutuklu sanıklardan M.Y, Z.A. ve M.A’nın yurt dışı yasağı getirilerek, adli kontrol şartıyla tahliyelerine karar verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan M.Y, Z.A. ve M.A ile etkin pişmanlık hükümleri kapsamında S.Ş, K.Y. ve M.S.Ö’nün tahliyesine, mal varlıklarında tedbirler ile tutuksuz sanıkların adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına, diğer tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamına karar vererek, duruşmayı 7 Nisan’a erteledi.

Samsun’da, 10 Ağustos’ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında kapatılan Güven Hukuk Tahkim ve Arabuluculuk Derneği üyesi 24 avukat ile 3 kişi gözaltına alınmış, 11 avukat ile 1 avukat katibi tutuklanmıştı.

Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...