Samsun’da hamsi niye pahalı?..

Samsun Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Atıf Malkoç, “Vatandaşlarımız rahat olsun, denizde hamsi bol. Hamsi sezonu nisan ayına kadar sürecek” dedi.

Samsun’da hamsi niye pahalı?..
Haber Tarihi: 6 Ocak 2017


“HAMSİ BATIDAN ORTA KARADENİZ’E GELİYOR”
Sezonun açılmasıyla palamut ve çinekopun da bol avlandığını dile getiren Malkoç, “Bu sezon alışılmışın dışında palamut ve çinekop bolluğu yaşandı. Normalde palamudun bol olduğu yıllarda hamsi az olur ama Karadeniz’de hamsi var. Bu sezon palamudun bol olmasından dolayı hamsi batıdan başladı, Orta Karadeniz’e doğru geliyor. Önceden 500 bin ton hamsiyi bir ayda tutardık ama şimdi sezon geneline yayılıyor.” ifadelerini kullandı.

Karadeniz'de hamsi bereketi

“ÖNCEDEN SAMSUN’DA TUTULUR TÜRKİYE’YE DAĞILIRDI!”
Karadeniz geneline dağılan hamside sezonun nisan ayına kadar süreceğini tahmin ettiklerine dikkati çeken Malkoç, şunları kaydetti:

“Karadeniz’in her tarafına dağılmış hamsi var. Hava şartlarından dolayı bu sezon hamsi Bulgaristan üzerinden geliyor. Bu nedenle tüm sahili gezerek geliyor. Önceden hamsi yoğunlukla Samsun’da tutulup Türkiye’ye dağılırdı, şimdi Hopa’dan İstanbul Boğazı’na kadar hamsi oluyor. Vatandaşlarımız rahat olsun, denizde hamsi bol. Hamsi sezonu nisan ayına kadar sürecek. Sezon başından itibaren Karadeniz’de yaklaşık 150 bin ton hamsi tutuldu. Sezon sonuna kadar 350 bin tonu bulmasını bekliyoruz.”

HAMSİ NEDEN BU KADAR PAHALI? İŞTE SEBEBİ!..
Malkoç, hamsinin tezgahlardaki fiyatlarının neden düşmediğiyle ilgili soruya, “Samsun’da az sayıda hamsi avlanıyor. Şuan da tezgahlara gelen hamsilerin çoğu İnebolu ve Ereğli taraflarından gelmekte. Hava şartlarının elverişli olmaması ve nakliyenin fiyatlarının da fazla olması hamsinin fiyatını istenilen düzeye düşüremedi. Eskiden bir ayda avlanan hamsi bu sezon mevsimin geneline yayıldı. Bu nedenle nisana kadar avlanması bekleniyor. Bu sezon hamsinin 5 liranın altına düşmesini beklemiyoruz” diye konuştu.

Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...