REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Samsun’da Kurban İle İlgili Her Şey

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Samsun’da Kurban İle İlgili Her Şey
1.526
12 Ekim 2013 - 18:28
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İslam aleminin önemli dini bayramlarından Kurban için geri sayım başladı. Bayrama sayılı günler kala Samsun’da kurban satış ve kesim yerlerindeki hazırlıklar tamamlanırken, yurdun çeşitli bölgelerinden şehre getirilen kurbanlık hayvanlar satışa sunuldu. Kentin merkez ilçelerinden Canik’te 1, İlkadım’da 2 ve Atakum’da 3 mahallede kurulan satış noktalarında pazarlıklar tüm heyecanıyla sürüyor. Büyükbaş hayvanlar bin 500 TL ile 8 bin TL, küçükbaş hayvanlar ise 350 TL ile 750 TL arasında değişen fiyatlarda alıcı buluyor. Belediyeler, kurban ibadetinin dini esaslara ve hijyen kurallarına uygun şekilde yerine getirilmesi amacıyla vatandaşlardan mümkün olduğunca kurbanlarını kesimlerinde kestirmelerini tavsiye ediyor.

Kurban Bayramı’nın Samsun hakkıyla eda edilmesi ve uyulması gereken kurallara ilişkin için dizi tedbir alındı. Bayramın sorunsuz ve olaysız geçirilmesi amacıyla Samsun Valiliği Kurban Komisyonu, geçen sene olduğu gibi bu yıl da en çok hayvanların refahlarının sağlanmasına önem verecek. Kesim sırasında kaçan hayvanlara eziyet edilmesinin önüne geçmek için komisyon, kurallara uymayanları tespiti halinde yüksek para cezaları ile cezalandıracak. Yine halk sağlığını korumaya yönelik hayvan atıklarını gelişi güzel çevreye bırakanlara, bunları sokak hayvanlarına yedirenler de para cezalarıyla cezalandırılacak. Komisyon, bayramda olumsuz ve çirkin görüntülerin yaşanmaması için vatandaşlardan kurallara uyulmalarını istiyor.

Komisyon kararları çerçevesinde kurban satış noktalarında hayvanlarla ilgili de çalışma yürütülüyor. Hayvanlar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü veterinerleri tarafından ağlık kontrolünden geçirilirken, belge denetimleri ve sağlık raporları olup olmadığı denetleniyor. Bayram süresince 24 saat süreyle nöbetçi veterinerler yine görevleri başında olacak. Her hangi bir konuda vatandaşlar, kurumu arayarak yardım isteyebilecek.

PASAPORTSUZ VE KÜPESİZ HAYVANLAR TAKİPTE

İlçelerdeki hayvan pazarlarında kurbanlıkları sıkı takibe aldıklarını ifade eden Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, menşei belli olamayan, veteriner sağlık kontrolünden geçmemiş, pasaportu ve kulak küpesi olmayan hayvanların satışına izin vermeyeceklerini söyledi. Denetimleri sıklaştırdıklarını ifade eden İl Müdürü Güven, ”Kurban kesim yerlerinde görevli veteriner hekimlerimiz olacak. Şuan için hayvan pazarlarında da nöbetli veteriner hekimlerimiz var. Kamu denetçisi sıfatıyla pazar yerlerinde hayvanların menşei, veteriner sağlık raporu, pasaport ve kulak küpesi kontrollerini yapıyorlar. Hayvan hırsızlığının önüne geçmek için pasaport kontrollerini aksatmıyoruz. Şartlara uymayanları pazar yerlerine kabul etmiyoruz. Bu tür hayvanlar yol kontrollerinde yakalanmış ve jandarma veya polis tarafından biz bildirilirse kulak küpesi bulunmayan hayvanları en yakın mezbanede kestirip etini de sahibine teslim edeceğiz. Hayvanların kendilerine ait olduğunu ispat edemeyenlere hukuki yaptırımlar uygulanacak.” bilgisini verdi.

HAYVANLAR KESİME 24 SAAT ÖNCEDEN HAZIRLANMALI

Kurban edilecek hayvanların 24 saat önceden kesime hazırlanmasının önemli olduğunun altını çizen Gıda Tarım ve Hayvancılık Samsun İl Müdürü Güven, “Kesim öncesinde hayvanlar strese sokulmamalıdır. Kesilecek kurbanlıklar, 24 saat öncesinden kesim yerine getirilerek dinlendirilmelidir. Dinlendirilen hayvanların kaslarında laktik asit birikimi en az seviyede olacağından etin kalitesi artar. Kanatma işi kısa zamanda tamamlanmalıdır. Hayvanın asılı vaziyette kanatılması tercih edilmelidir. Asılı vaziyette yapılan kanatmalarda iç organlardan kaslara bakteri geçişi önemli oranda azalmaktadır. Parçalama ve muhafaza koşulları uygun ısı ve şartlarda mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır.” açıklamasında bulundu.

ALO KURBAN KAÇTI HATTI DEVREDE

İlkadım Belediyesi, hayvanları kaçan vatandaşlara yardımcı olmak için ‘Alo Kurban Kaçtı’ hattını yine faaliyete geçirirken, bayram süresince zabıtaların iş başında olacağı bildirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürü Yunus Sandallı, “Kışla ve Çatalarmut mahallelerinde kurulan kurban pazar yerlerinde eksiklikler tamamlanarak, gerekli önlemler alındı. Bayram tatili süresince de ekiplerimiz görev başında olacak. Alo Kurban Kaçtı hattımızı arayanlara hizmetimiz devam edecek. Kesim yerlerinde sahte para ve hırsızlık olaylarına karşı gerekli güvenlik tedbirlerimizi alıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Kurban satış ve kesim yerleri ise şöyle:

Atakum ilçesi
Kurban satış noktası: Alanlı mahallesi
Kesim yerleri: Çatalçam, Taflan, Mevlana mahallesi, Esenevler mahallesi, Kurupelit TOKİ, Atakent TOKİ, Atakent pazar yeri, Cumhuriyet mahallesi ve Altınkum mahallesi.
İlkadım İlçesi
Kurban satış ve kesim noktası: Çatalarmut ve Güzeldere mahalleleri
Canik ilçesi
Kurban Satış: Atatürk mahallesi TOKİ Çevre yolu kenarı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.