Samsun’da palamut bolluğu sürecek!

Samsun Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Atıf Malkoç, palamutun 15-20 gün daha bol olacağını, sonra azalacağını belirterek, “Bir kısmı Akdeniz’e gidebilirse gider. Sonra çinekop, istavrit ve mezgit olur.” dedi.

Samsun’da palamut bolluğu sürecek!
Haber Tarihi: 5 Ekim 2016


Malkoç, bu sezonun bereketli geçtiğini ifade ederek, “Denizde balık bolluğu var. 1,5 kilogram palamut 4-5 lira. Balıkta standart dışı ava uygulanan yasak, bize bolluk olarak geri döndü.” diye konuştu.

Balıkçıların çok yoğun ve bereketli bir av sezonu yaşadığına dikkati çeken Malkoç, “Allah’a şükür, bu sezon balıkçının yüzü gülüyor. Palamut da bol, çinekop da. Çinekopun kasası 50 ila 140 lira arasında satılıyor. Palamudun kasası ise 30 ila 50 lira arasında. Bolluk var, o nedenle ucuzluk yaşanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Palamut bolluğu hamsiyi azaltabilir”

Malkoç, bu sezonun son yılların en bereketli sezonlarından biri olduğuna işaret ederek, şöyle dedi:

“Deniz suyu sıcaklıkları uygun gitti. Balık yuvaları tuttu. 15-20 gün daha bol palamut var, sonrasında azalır. Bir kısmı Akdeniz’e gidebilirse gider. Sonra çinekop, istavrit ve mezgit olur. Hamsi bu sezon palamudun bolluğundan dolayı az olabilir çünkü palamut hamsiyle beslenir. O nedenle hamsinin bu sezon az olacağını düşünüyoruz.”

Balıkçılar sezondan memnun

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı Balık Satış Pazarı’nda balıkçılık yapan Sami Yaman da sezonun bol ve bereketli geçmesinden dolayı memnun olduklarını kaydetti.

Sezonun başından bu yana palamut ve çinekopun bol olduğunu anlatan Yaman “Bu balıklar etçil balıklar. O nedenle bu balıkların bolluğu diğer balıkların azalmasına neden olabiliyor. Çinekop ve palamut, küçük balıklarla besleniyor. O nedenle hamsinin bu yıl az olması bekleniyor ama yine de hamsi avlanmaya başlandığında göreceğiz.” diye konuştu.

Abdulkadir Torbacı ise haftada en az üç gün balık tükettiğini belirterek, balık bolluğunun fiyatlara yansımasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...