Samsun’da Sağanak Yağış Çiftçiyi Vurdu!

Samsun’da bir kaç gündür meydana gelen yoğun yağışlar çiftçiyi vurdu. Çarşamba, Terme ve Bafra’da bulunan tarım arazileri sular altında kaldı.

Samsun’da Sağanak Yağış Çiftçiyi Vurdu!
Haber Tarihi: 30 Mayıs 2016


Samsun’da 3 gündür devam eden sağanak yağış, özellikle Çarşamba, Bafra ve Terme’deki tarım arazilerini sular altında bıraktı. Ekim aşamasında olan bir çok sebze ve meyve tarlada zarar gördü. Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, “Buğday yandı, fındık tehlike altında” dedi.

FINDIKTA BÜYÜK TEHLİKE

Aşırı yağışların ardından bugün itibariyle tarım ilçe müdürlüklerinin Bafra, Terme ve Çarşamba ilçelerinde bulunan arazilerde zarar ziyan tespiti yapmaya başladıklarını, yağmur ve selden zarar gören çiftçilere tarım ilçe müdürlüklerine müracaat etmeleri konusunda duyuru yapıldığını bildiren Hasan Tütüncü, “Bu arazilerde ekili olan ürünlerin hangisi zarar gördüyse tespiti yapılacak. Ziraat mühendisleri, tarım ilçe müdürlükleri ziyan tespiti yapıp Tarım Bakanlığı’na bildirecek. Şuan da fındık arazilerinde bile 1’er metre su var. Drenaj oluşturularak bu su dışarı atılmadığı taktirde güneşe maruz kalan bölgelerde fındığın kuruma tehlikesi bulunuyor. Bazı arazilerde buğdaylarda yanma meydana geldi” diye konuştu.

TARIM SİGORTASI SIKINTISI

Tarım sigortası konusuna da değinen Hasan Tütüncü, “2090 sayılı yasaya göre bir çiftçi yüzde 80-90 oranında zarar görürse sigorta kapsamına girerek bu durumdan faydalanabiliyor. Fakat yüzde 40-50 civarında zararı varsa faydalanamıyor. Yani çiftçi malını kaybedecek, sonra hasar tespiti kabul olup zararı sigorta tarafından karşılanacak. Böyle bir sıkıntı ile de karşı karşıyayız. Ne sigorta ne de devlet böyle bir durumda zararı karşılamıyor” dedi.

Kaynak: samsunhaber.tc

Haber:Uğur Özdemir

Haber Etiketleri: , , , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...