REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Samsun’da Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyarı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Samsun’da Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyarı
1.175
05 Kasım 2013 - 12:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kış ayının kendini iyice hissettirmeye başladığı bu günlerde, Bafra Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü çeşitli uyarılarda bulundu. Doğalgaz kullanan Bafralıların sayısının her geçen gün artması ile birlikte henüz doğalgaza geçmemiş vatandaşların soba kullanmaya devam ettiğinin altının çizildiği açıklamada, vatandaşlardan soba ve diğer yakıt atıklarının hava çıkış noktası olan baca temizliğini ihmal edilmemesi istendi.

Kış aylarında baca tıkanıklığı sonucu yaşanan çok sayıda yangın, mal ve can güvenliğimizi tehdit ederken, gerek gazın, gerekse katı yakıtlı dumanın dışarıya çıkamaması sonucu karbonmonoksit zehirlenmesiyle de birçok insan hayatını kaybetmesi gerçeğinden hareketle bacalarını mutlaka temizletmesi gerektiğini belirten Bafra Belediyesi İtfaiye Müdürü Ramazan Yaman, “Bugüne kadar bacanızı temizletmediyseniz, mutlaka bacalarınızı temizletmeyi ve kontrol ettirmeyi unutmayın. Karbonmonoksit zehirlenmeleri ve kış aylarında çıkan yangınların önemli bir bölümü bacaların tıkanması sonucu meydana geliyor.” dedi.

Baca yangınlarının genellikle alt katlarında lokanta, pastane, gibi işyerleri bulunan binalarda meydana geldiğini belirten Yaman, şunları söyledi: “Bacalar, binaların zemin ve bodrum katından başlayıp, çatı katına kadar yükselen kanallardır. Bu kanallar içerisinde oluşan yağ atıkları, ziftler ve kurumlaşmalar, gerek sobaların gerekse ticari işletmelerin ocaklarının alevli bir şekilde yakılması sonucu tutuşmasıyla baca yangınları meydana gelmektedir. Vatandaşlarımızın basit gördüğü ve ihmal ettiği bu tabakalar, baca içerisinde bir petrol ürünü gibi tehlike oluşturmaktadır. Tutuşma sonucu baca kanalı boyunca uzayan alev çatıya ulaşarak, buranın da tamamen yanmasına sebep olur. Bacalarınızın etrafında yanıcı maddelerin bulunmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Küçücük bir alev, büyük bir yangına sebep olabilir. Bir de Elektrikli soba kullananlar için elektrik tesisatlarını kontrol ettirmelerinin gerekliliğini üzerinde durdu.”

YILDA EN AZ BİR KEZ

Baca yangınlarından korunmanın tek yolunun sanayi işletmelerinde 3-6 ayda, daire ve apartmanlarda ise yılda en az bir kere bacaların temizletilmesi olduğunu anlatan Yaman, “Bacaların normal soba ya da katı yakıtlı olması fark etmez. Vatandaşlar bacalarını mutlaka yılda bir defa temizletsinler. Baca yangınlarının yanı sıra kış aylarında karşılaştıkları bir diğer tehlike arz eden durumun da baca tıkanıklıkları sonucu meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmeleri olduğunun bilinmesinde fayda var. Bazı durumlarda bacanın içerisinde tıkanıklığa neden olarak sadece kurum, yağ atığı ve zift olmayabilir. Baca üzerinde yuva yapan kuşlar, bu kuşların ölüsü veya çeşitli parçalar kalabilir. Böyle durumlarda bacayı ilk kez kullandığımız zamanlarda bile tıkanıklık söz konusu olabilir. Bunun sonucu olarak da yaktığımız soba ya da katı yakıtın dumanı dışarıya atılamayacağından geriye dönecek ve zehirlenmelere neden olacaktır.” dedi.

“BACA TEMİZLİĞİNİ UZMANINA YAPTIRIN”

Bazı vatandaşların, kendi yöntemleriyle bacayı bir kağıt yakarak veya içeriye bir ağırlık uzatarak bacayı açmaya çalıştıklarını, ancak bu yöntemlerin yanlış olduğunu hatırlatan Yaman, bu şekilde vatandaşların ev veya apartmanlarının bacalarını kendilerinin temizlemesi sonucunda, duvarların yıkılması ve tahribi gibi sonuçlarla daha pahalı inşaat masraflarına neden olacağı uyarısında bulunarak, bacaların temizlenmesinin yetkili firmalara yaptırılmasını ifade etti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.