Samsun’da terör örgütü üyeliği davası

Samsun’da terör örgütü DHKP-C üyesi olduğu iddiasıyla 2 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması yapıldı.

Samsun’da terör örgütü üyeliği davası
Haber Tarihi: 24 Mayıs 2016


Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya “Silahlı terör örgütüne üye oldukları” iddiasıyla tutuklu yargılanan Rıdvan A. (28), Bolu’da cezaevinde olduğu için katılmadı. Tutuksuz sanık Taygun T. (25) ise duruşmaya geldi.

Rıdvan A’nın mahkemeye, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katılmayacağını bildiren dilekçe gönderdiği öğrenildi.

Taygun T, duruşmadaki savunmasında, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Ondokuz Mayıs Üniversitesinde öğrenci olduğunu bildiren sanık, iddianamede belirten dernek ve kişilerle ilişkisinin geçen ekim ayında başladığını kaydetti.

Rıdvan A. ile bu dernekte tesadüfen tanıştığını anlatan Taygun T, şöyle konuştu:

“Benim derneğe üyeliğim yok. Orada sadece çay içiyordum. Söz konusu terör örgütüne herhangi bir üyeliğim bulunmuyor. Herhangi bir terörist eğitimine veya toplantıya katılmadım. Derneğe bedava çay içtiğim için gittim. Dernekte kahvaltı yapmıştım. Eli kanlı terörle ilgili hiçbir bağım yok. Ben karıncayı bile incitmedim. Beraatımı istiyorum.”

Mahkeme heyeti, diğer sanık Rıdvan A’nın duruşmada bulundurulması için duruşmayı erteledi.

Samsun’da yaklaşık 3 ay önce İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekiplerince terör örgütü DHKP-C’ye yönelik operasyonda gözaltına alınan zanlılardan Rıdvan A. (28) tutuklanmış, Taygun T. (25) ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Haber Etiketleri: , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...