Samsun’da Vali Ve Belediye Başkanları Koltuklarını Öğrencilere Devretti

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında, Samsun Valisi, Büyükşehir,Canik ve Tekkeköy Belediye Başkanları koltuklarını minik öğrencilere devrettiler.

Samsun’da Vali Ve Belediye Başkanları Koltuklarını Öğrencilere Devretti
Haber Tarihi: 22 Nisan 2015


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında, Samsun Valisi, Büyükşehir,Canik ve Tekkeköy Belediye Başkanları koltuklarını minik öğrencilere devrettiler.

İlkadım Mehmetçik Ortaokulu öğrencileri 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında Vali Şahin’i ziyaret etiler. Öğrenciler valilik makamına gelişlerinde Şahin’e çiçek takdim etti.

TEMSİLİ VALİNİN İSTEKLERİ

Daha sonra temsili vali olarak makam koltuğuna oturan İlkadım Mehmetçik Ortaokulu öğrencisi Pelin Köseoğlu yaptığı konuşmasında, “Ülkemizde yaşanan sorunların çözümünde bizlere çok önemli görevler düşüyor. Samsun ilimiz bölgemizin en güzel illerinden bir tanesi. Bizim ilimizi ekonomik, sosyal ve eğitim anlamında ülkemizin en önde olan illeri seviyesine yükseltmemiz gerekiyor. Bu konuda biz de valilik makamı olarak üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yerine getireceğiz. İlimizde gördüğüm kadarı ile kütüphaneler ve çocuk parklarının sayısı yetersiz seviyede. Ben ayrıca var olan çocuk parklarında geleneksel çocuk oyunlarımızın da oynanabileceği alanlar yapılarak kültürümüzün unutulmaması adına önemli bir adım atılacağını düşünüyorum. Çocuklar bizim her şeyimiz, bizler onların güvenliğini çok önemsiyoruz. Samsun’da okul giriş ve çıkışlarında yaşanabilecek olumsuzluklara karşı gerekli tedbirlerin alınması konusunda İl Emniyet Müdürümüzden gerekli tedbirlerin alınması konusunu görüşelim. Mehmetçik Ortaokulumuzu yeni yapılmış bir ortaokulumuz. Fakat bu okulumuzda öğrencilerimizin spor yapabilecekleri ve sosyal etkinliklerini sergileyecekleri bir salona ihtiyacı var. İl Milli Eğitim Müdürümüz ile görüşerek bu eksiklerin bir an önce giderilmesini istiyoruz” dedi.

“ÇOCUKLARIN İSTEKLERİNİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Vali Şahin ise ziyarette yaptığı konuşmasında, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında bu makamı sembolikte olsa devralmanız nedeni ile çok mutlu oldum. Bizler siz çocukların isteklerinin takipçisi olacağız. Atatürk’ün çocuklara emanet ettiği dünyada bir daha eşi olmayan bu bayram vesilesi ile, ben de bütün çocuklarımızın bayramlarını kutluyorum. Sizlere ziyaretlerinizden dolayı çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Vali Şahin konuşmalarının ardından konuk öğrencilere çeşitli hediyeler verdi ve öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ziyarette ayrıca İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, İlkadım Mehmetçik Ortaokulu idarecileri ve öğretmenleri hazır bulundu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın koltuğunu Atakum Mimar Sinan Ortaokulu öğrencisi Şebnem Bulgurcuoğlu devraldı. Çiçeği burnunda yeni başkan Bulgurcuoğlu, okullardaki çok amaçlı spor alt yapı eksikliğini gidermek istediğini açıkladı.

Her yıl geleneksel olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla önemli makamları devralan çocuklar, bu yıl da makam devir teslim töreni ile başkanlık koltuğuna oturdu. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ki konukları ise Atakum Mimar Sinan Ortaokulu Müdürü Hikmet Özkan, müdür yardımcısı Emre Hıroğlu, öğrenci Vahap Topçu, Kağan Ciğer ve Şebnem Bulgurcuoğlu oldu. Ziyarette Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın koltuğuna ise öğrenci Şebnem Bulgurcuoğlu oturdu. Bulgurcuoğlu, koltuğunu Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır’dan devraldı.

Bayan Başkan, Atakum Mimar Sinan Ortaokulu öğrencisi Şebnem Bulgurcuoğlu, okullardaki çok amaçlı spor alt yapı eksikliğini gidermek istediğini söyledi. Okullarda öğrencilerin spor yapabilecekleri fiziki alanların yetersizliğine dikkat çeken Bulgurcuoğlu, engelli vatandaşları da unutmadı. Sosyal mesajları ile dikkatleri üzerine çeken Şebnem Bulgurcuoğlu, “Hiç bir çocuğun savaş mağduru olmadığı, çocukların haklarının çiğnenmediği, demokrasi ve barış içinde yaşamak istiyoruz. Böyle bir ortam arzuluyoruz. Ayrıca engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatta daha mutlu olmaları için onlara yönelik aktivitelerin ve projelerin yapılmasını bekliyoruz. Tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum” diye konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır ise başkan öğrenciye önemli mesajlarından dolayı teşekkür etti. Engelli vatandaşları çok önemsediklerinin altını çizen Başkan Vekili Çakır, tüm çocukların barış ve kardeşçe yaşamaları için çalıştıklarının da altını çizdi. Çocuklarla hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Vekili Çakır, konuklarına okuma seti hediye etti.

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle temsili olarak koltuğunu 6 sınıf öğrencisi Hayrunnisa Zorlu’ya devretti.

Kısa süre de olsa başkan olan Zorlu, birim müdürlerine talimatlar verirken, Başkan Genç, “23 Nisan gurur günümüzdür. Geleceğin Başkanları, öğretmenleri için şehrimizi 2023’e hazırlıyoruz” dedi.

Canik Fatih İmam-Hatip Ortaokulu öğrencileri Hayrunnisa Zorlu, Aleyna Şahinoğlu, Semih Yıldız ve Muhammet Emin Kement, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Okul Müdürü Zekeriya Özkan ve Neziye Çetin ile birlikte Canik Belediye Başkanı Osman Genç’i ziyaret etti. Misafirleriyle yakından ilgilenen Başkan Genç, koltuğunu 6. sınıf öğrencisi Hayrunnisa Zorlu’ya devretti. Temsili Başkan Zorlu, okullarındaki eksikliklerin giderilmesi için Birim Müdürlerine talimatlar verdi.

“23 NİSAN GURUR GÜNÜ”

Öğrencilerle sohbet eden Başkan Osman Genç, “23 Nisan hepimiz için büyük bir gurur günüdür. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın bayramı olmasının yanında, milletimiz ve ülkemiz için tarihi bir dönüm noktasını ifade etmektedir. 23 Nisan Milli Egemenlik Bayramı, aynı zamanda dünyada ilk ve tek Çocuk Bayramı olarak bütün insanlık için barış dolu aydınlık bir gelecek çağrısıdır. Bu çağrıda, bu bayramı çocuklara armağan eden Türkiye Büyük Millet Meclisimizin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün güçlü sesi vardır. İnanıyorum ki, bütün çocuklarımız bu çağrıdaki ruh ve şuurla geleceğin müreffeh Türkiye’sini inşa edecek, barış içinde bir dünyanın kurulmasında önemli roller üstleneceklerdir” diye konuştu.

“HER ÖĞRENCİ ÇANAKKALE’Yİ GÖRMELİ”

Genç sözlerine şöyle devam etti: “Çocuklarımız, kendilerine ’Bayram’ olarak armağan edilen 23 Nisan’ı iyi özümsemeli, geleceğe umutla bakarken, geçmişi de unutmamalıdır. Biz bu anlayışla Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında kurtuluş mücadelesi Samsun’dan 555 insanımızı ümmetin gemisi Mavi Marmara ile ümmetin savaştığı Çanakkale’ye götürdük ve şehitlerimizle buluşturduk. Bize göre lise 1 ve lise 2. sınıftaki her öğrencimiz mutlaka Çanakkale’ye gitmeli ve o ruhu yaşamalıdır. Türk milleti olarak sadece bu ülkenin sınırlarıyla değil, mazlum coğrafyalar üzerinde de sorumluluğumuz vardır. Yeni Türkiye’nin yarınları olan çocuklarımız bu inanç ve azimle geleceğe hazırlanmalıdır.”

ÖĞRENCİLERDEN MAVİ MARMARA ÖVGÜSÜ

Canik Belediyesi’nin Mavi Marmara Gemisi’ni getirmesinin anlamına işaret eden öğrenciler de, şunları söyledi: “Mavi Marmara Gemisi’ni Samsun’a gelişinde gezdik ve gururlandık. Mavi Marmara, Türk milletinin mazlum Müslümanlara yardım edişinin, azmin, kararlılığın simgesidir. İmam-Hatip öğrencileri olarak bizlerin sorumluluğu daha büyük. Çünkü değerlerimizin farkında olmalıyız. Bizler topluma örnek ve önder olacak şekilde kendimizi yetiştirmeliyiz. Bu bakımdan Mavi Marmara Gemisi’yle özellikle gençleri Çanakkale’de şehitlerle buluşturan Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca kadınlar ülkemizin yönetiminde daha çok yer almalıdır. Bu konuda bizler de ülkemiz için daha çok çalışacağız.”

Ziyaret sonunda Başkan Osman Genç, misafirlerine imzaladığı Canik Belediyesi kültür yayınlarından “İmanın İmkanı Yendiği Zafer Çanakkale 1915″ ve “İlkçağdan Cumhuriyete Canik” kitapları ile Mavi Marmara Gemisi maketi ve oyuncak hediye etti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 95. yılı kutlama etkinlikleri kapsamında Tekkeköy İlkokulu öğrencileri Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar’ı makamında ziyaret etti.

Tekkeköy İlk Okulu 4. sınıf öğrencisi Rümeysa Yılmaz, Başkan Togar’dan makamı geçici olarak devraldı ve başkanlık koltuğuna oturdu.

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar’dan bir günlüğüne başkanlık makamını teslim alan 10 yaşındaki Tekkeköy İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Rümeysa Yılmaz, konuşmasında tespit etmiş olduğu Tekkeköy’ün sorunlarına değindi. İlçedeki kaldırım işgalleri, her mahalleye bir park yapılması, çevre kirliliği ile mücadele edilmesi, çöplerin geri dönüşünle ekonomiye kazandırılması ve engellilere uygun rampaların yapılması ile ilgili konuların çözülmesi için hemen gerekli birim amirlerini arayarak talimatlarını art arda sıraladı. Arkadaşlarını makamında kabul eden Tekkeköy belediye Başkanı Rümeysa Yılmaz misafirlerini dinleyerek taleplerini de not aldı ve gerekli talimatları vererek isteklerinin hemen giderileceğini belirtti. Rümeysa Yılmaz, ilçede özellikle araçların ve esnafın kaldırım işgali nedeniyle öğrencilerin ve yayaların kaldırımları kullanamadığını, bunun çözümlenmesi için gerekli kurum kuruluş ve belediye birimleri ile koordineli çözülmesi talimatını verdi. Ayrıca her mahalleye bir çocuk parkı yapılacağı müjdesini Başkan Togar’ın da tam desteği ile sözünü verdi. Yılmaz, “Sayın başkanım, bizler için bu kadar önemli ve anlamlı günde böyle bir etkinliğe destek verdiğiniz için öncelikle sizlere çok teşekkür ediyorum. Sizin desteğiniz ile bugün dile getirdiğimiz, belirlemiş olduğumuz bu konuları ve sözleri yerine getireceğiz” dedi.

Başkan Togar ise, “Geleceğimizin teminatı sizlere çok büyük görevler düşüyor. Omzunuzda çok büyük bir yük var. Ama görüyorum ki şimdiden ülkemizin geleceği için güzel işlere imza atacaksınız. Sizlerin ve tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun” diye konuştu.

23 NİSAN KUTLAMA MESAJI

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısı ile bir kutlama mesajı yayınladı. Togar mesajında, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının ve Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk ve dünya çocuklarına armağan ettiği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 95. yılını kutlamanın mutluluğunu yaşarıyoruz. Milletimizin en değerli varlığı, aydınlık yarınlarımız, geleceğimizin teminatı tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk olmak üzere Ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve bağımsızlığımız için canını vermiş tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” ifadelerini kullandı.

Haber Etiketleri: , , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...