Samsunlular Dikkat! İl Sağlık Müdürlüğü Uyarıyor…

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, son zamanlarda mantar zehirlenmelerinin artması üzerine vatandaşları uyararak, “Emin olmadıkça doğadan topladığınız mantarları tüketmeyin” dedi.

Samsunlular Dikkat! İl Sağlık Müdürlüğü Uyarıyor…
Haber Tarihi: 30 Ekim 2015


Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, son zamanlarda mantar zehirlenmelerinin artması üzerine vatandaşları uyararak, “Emin olmadıkça doğadan topladığınız mantarları tüketmeyin” dedi.

Bugünlerde mantar zehirlenmelerinde artış görüldüğünü belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal yaptığı yazılı açıklamada, “Mantar zehirlenmesi doğal alanlarda yetişen ve yapısında zehirli madde bulunan mantarların taze, kurutulmuş veya konserve olarak, çiğ veya pişirilerek yenmesi sonucu gelişen ve organ yetmezlikleri, koma ve ölümle sonuçlanabilen ciddi bir zehirlenmedir. Mantar zehirlenmeleri özellikle ilkbahar ve sonbahar ayları gibi yağışların bol olduğu dolayısıyla daha fazla mantarın yetiştiği mevsimlerde daha sık görülür. İçinde bulunduğumuz bugünlerde de ülkemizde mantar zehirlenmelerinde artış izlenmektedir” diye konuştu.

Birçok yenilebilir yabani mantar türünün olduğunu belirten Köksal, “Fakat doğada yetişmiş mantarları toplayan kişi, bu konuda ne kadar uzman olsa da yine de zehirlenme ve ölümlerle karşılaşılabilir. Çünkü bazı mantarların çok küçük bir miktarı bile insanı öldürecek kadar zehirlidir ve zehirli mantarları zehirsizlerden ayırmak için genel bir kural yoktur” şeklinde konuştu.

“RENGİ, KOKUSU VE TADI İLE BİR MANTARIN ZEHİRLİ OLUP OLMADIĞI ANLAŞILAMAMAKTA”

Zehirli mantarların tadının yenilebilen mantarlarınkinden farklı olmadığını ifade eden Dr. Yusuf Köksal şöyle devam etti: “Rengi, kokusu ve tadı ile bir mantarın zehirli olup olmadığı anlaşılamamaktadır. Bu nedenlerle zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek çok zor olduğundan yabani mantarlar toplanıp yenilmemelidir. Zehirli mantar yenmesi sonrasında bulantı, kusma, ishal gibi mide-barsak sistemi bulguları, sersemlik, göğüs ağrısı, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarma, nabızda artış, ateş, ağızda metal tadı, karın ağrısı ve terleme gibi belirtiler gelişebilir, bunun sonucunda da karaciğer-böbrek yetmezliği ve koma hali hatta ölüm görülebilir. Ülkemizde görülen ciddi mantar zehirlenmelerinin yüzde 95‘i, karaciğer ve böbrek yetmezliğine neden olan mantar türlerinden kaynaklanmaktadır. Sonuçları düşünüldüğünde toplama mantar yemek, hayatınıza mal olabilir. Zehirlenmenin önlenmesindeki tek çare; doğal alanlarda yetişen mantarların kesinlikle yenmemesi ve mantar tüketilmek istenen durumlarda bandrolü ve son kullanım tarihi uygun olan kültür mantarının tercih edilmesidir.”

“KÜLTÜR MANTARI DIŞINDA HİÇBİR MANTAR TÜRÜ TÜKETİLMEMELİ”

“Mantarın rengine aldanmayın” diyen İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal uyarılarını şöyle sıraladı: “Kültür mantarı dışında hiçbir mantar türü tüketilmemeli. Dışarıda yetişen ve cinsi bilinmeyen mantarlar tüketilmemeli. Çayırda, ağaç altında yetişen mantar hiçbir mantar türü tüketilmemelidir. Genelde renkli mantarlar zehirli oluyor. Şapkasında renk olan mantarlar çok tehlikelidir, tüketilmemesi gerekir. Ailelerin mantar konusunda bilinç sahibi olması gerekiyor. Özellikle çocuklara dışarıda gördükleri mantarı yememeleri gerektiği anlatılmalı. Piknik yapılan ormanlık alanlarda mantarlar toplanmamalı ve tüketilmemeli.”

Haber Etiketleri: , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...