Şeker hastalığında tedavi merkezi Samsun!

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri tarafından vatandaşların bilgilendirilmesi amacıyla gerçekleştirdiği “Sağlık Konferansları”nın bir yenisi Havza’da yapıldı.

Şeker hastalığında tedavi merkezi Samsun!
Haber Tarihi: 3 Mayıs 2016


Havza Belediyesi’nin katkılarıyla Kültür Merkezi’nde yoğun bir katılım ile gerçekleştirilen konferansta Genel Cerrahi ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Muzaffer Al, Tip 2 diyabet tedavisinde metabolik cerrahi (Tip 2 Şeker Hastalığı Ameliyatı) konulu konuşmasını yaptı. Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Metabolik Cerrahi ve Obezite Merkezi’nin Laparoskopik Metabolik Cerrahi’de (Tip 2 Şeker Hastalığı Ameliyatı) Tip 2 Şeker Hastalığı’nda kalıcı ve etkin tedavi sağladığını ifade eden Opr. Dr. Muzaffer Al, ayrıca katılımcıların sorularına da yanıt verdi.

‘TİP 2 ŞEKER’DE ÖNEMLİ BAŞARILAR’

Samsun’dan tüm Türkiye’ye hatta yurt dışındaki şeker hastalarına umut olduklarını anlatan bundan da büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Opr. Dr. Muzaffer Al, “Metabolik Cerrahi yöntemi ile hastanemiz de Tip 2 şeker hastalığında önemli başarılara imza atmaya devam ediyoruz. Yaptığımız operasyonla ilgili olarak gerekli bilgileri gittiğimiz yerlerde anlatıyoruz. Sizlerden ricamız gittiğiniz yerlerde bu konuştuklarımızı bunları anlatın. Tip 2 diyabet yani şeker hastalığının bir tedavisinin olduğundan, bunun da yurt dışında, İstanbul’da, Ankara’da değil Samsunumuz da yapıldığından söz edin” dedi.

ŞEKER HASTALIĞI VE ORGAN HASARLARI

Şeker hastalığının vücutta tüm organları etkilediğini ve sinsi şekilde ilerlediğini sözlerine ekleyen Opr. Dr. Muzaffer Al, “Şeker hastalığı ve neden olduğu problemleri çözmek için daha fazla ilaç ve tedavi uygulanmasına neden olmakta ve giderek artan sağlık harcamaları ise ülkelerin ekonomisine büyük yük getirmektedir. Şeker hastalığı mutlaka komplikasyonlar gelişmeden tedavi edilmelidir. Şeker hastalığı birçok hastalığa ve organ hasarına neden olmaktadır. Şeker hastalığı tıbbi adıyla diyabet; pankreasın ürettiği insülin yetersizliği yada insülinin dokular tarafından kullanılamamasından kaynaklanır. Böylelikle insülin olmayınca hücreler şekeri kullanamaz. Kandaki şeker miktarı artar ve çok artması ise dokulara zarar verir. Zamanla diyabet genelde kötüye giderek pankreas tarafından üretilen insülin miktarı çarpıcı şekilde azalır. Metabolik cerrahisindeki başarılar ve gelişmeler tip 2 diyabetin tedavisi için büyük umut olmuştur. Ameliyatlar tamamen kapalı (laparoskopik) yapılmaktadır. Bu ameliyatlar tip 2 şeker hastalığının tedavisinde ilaçlardan daha etkilidir ve hasta kullandığı ilaçları ve insülini bırakmaktadır” diye konuştu.

1 YILDA 150 HASTA TEDAVİ OLDU

Konferansın ardından Samsun Canlı Haber TV’ye konuşan Opr. Dr. Muzaffer Al, “Havza’da yoğun bir katılımla konferansımızı gerçekleştirdik. Çok önemli bir rahatsızlık olan Tip 2 Diyabet hastalığı hakkında Havzalı katılımcılara bilgiler verdik. Tip 2 şeker hastalığının cerrahi tedavisine ‘Metabolik Cerrahi’ diyoruz. Yaklaşık bir yıldır 150’ye yakın hastaya bu cerrahi tedaviyi uyguladım. Hastalarımızın yüzde 90’ı ilaç ve insülin kullanmadan kan şekerlerini kontrol altında tutabiliyor. Tip 2 şeker hastalığının cerrahi tedavisini kapalı (laparoskopik) yöntemle yapıyoruz ve hastalarımız genelde 1 hafta içinde normal hayata dönüyorlar” dedi.

Haber Etiketleri: , , , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...