REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Tabip Odasından Aile Hekimi Nöbetine Tepki

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tabip Odasından Aile Hekimi Nöbetine Tepki
1.389
28 Nisan 2014 - 11:27
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Samsun Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Mithat Günaydın, hekimlerinin statüsünün belli olmaması ve aile hekimlerinin acil servislerde nöbet uygulaması getirilmek istenmesine tepki gösterdi.

Başkan Günaydın yaptığı açıklamada, “İş yükünün fazlalığı, birçok yerde aile hekimi sayılarının azlığını ve ilgili makamlara bildirdiğimiz sorunları çözülmemişken, aile hekimleri şimdi de nöbet dayatması ile karşı karşıya kaldılar. Aile hekimlerine acilde nöbet tutulmasının getirilmesi ile ne acil yükü hafifler ne de aile hekimleri acil hastaya müdahaleyi öğrenirler. Sadece acilde görüntü oluşur. Zira aile hekimi arkadaşlarımızın birçoğu uzun süredir sağlık ocağı hekimliği, aile hekimliği yapmışlardır. Bu arkadaşlarımızdan, acil hastaya müdahale gibi, artık anabilim dalı düzeyinde eğitim gerektiren bir hasta grubuna müdahale etmelerinin istenmesi doğru değildir. Bu noktada bıçak kemiğe dayanmıştır. Acillerde hekim ihtiyacı, isteyen pratisyen arkadaşların özel bir eğitimden geçirildikten sonra acillerde çalıştırılması ile çözülebilir. Samsun Tabip odası olarak 4 senede 4 çalıştay yaptık ve bu çalıştaylara ülkemizin her yerinden 20 den fazla tabip odası geldi. Bu çalıştaylarda, aile hekimlerinin statüsünden, iş yükünün fazlalığına, nöbet sorununa kadar birçok sorun ele alındı ve Sağlık Bakanlığı, hekim milletvekilleri, Samsun milletvekillerine ve ayrıca tüm ilgili makamlara çalıştayların kitapçıkları gönderildi. Bütün bunların yanında son zamanda gündemde olan nöbet sorunu Samsun milletvekillerine birebir tarafımdan iletildi. Aile hekimleri iş bıraktı, Samsun Aile Hekimleri Derneği ile beraber açıklama yaptık, destek verdik. Aile hekimliğindeki övünülen başarının bizzat aile hekimlerine ait olduğunu her platformda söyledik ve savunduk. İlgili makamların, artık bizim yaptığımız gerçekten hekimlerin sorunlarına yönelik yaptığımız çalışmalara kulak vermesini istiyoruz” dedi.

Başkan Doç. Dr. Mithat Günaydın, “Aile hekimlerinin sorunlarına kulak verilmediği taktirde, sağlıkta hekim küskünlüğü, moral-motivasyon bozuklukları gittikçe artacaktır. Aile hekimliklerinde toplu istifaların geleceği yerler olacaktır. Sağlık Bakanlığı’nın aile hekimlerine sahip çıkmasını, nöbet dayatmasından vazgeçmesini istiyor, tabip odalarının, aile hekimliği dernek ve federasyonun sözlerine, açıklamalarını değerlendirmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.