Tellioğlu:”Rusya ve Fransa Ermenilere Diyet Ödüyor”

Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu Sözde ‘Ermeni soykımı’ ve liderlerin Erivan’daki törenlere katılmasıyla ilgili konuştu.

Tellioğlu:”Rusya ve Fransa Ermenilere Diyet Ödüyor”
Haber Tarihi: 25 Nisan 2015


Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu Sözde ‘Ermeni soykımı’ ve liderlerin Erivan’daki törenlere katılmasıyla ilgili konuştu.

Son zamanlarda Türkiye’nin önemli gündem maddelerinden birisi haline gelen Rusya ve Fransa Devlet Başkanlarının Ermenistan’daki törenlere katılması meselesini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu’na sorduk. Tellioğlu, Sözde ‘Ermeni soykımı’ ve liderlerin Erivan’daki törenlere katılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: Ruslar Doğu Anadolu’yu, Fransızlar ’da Çukurova’yı işgal ettiğinde Ermeniler onların öncü birliklerini oluşturmuştu. Anadolu’yu işgale gelen Ruslar ve Fransızlara destek olarak asırlardır yaşadıkları Ülkenin halkıyla savaşmışlardı. Yani işgalcilerle işbirliği etmişlerdi. Bu dönemde yaptıkları toplumun hafızasında o kadar derin travma yarattı ki artık aynı çatı altında bir arada yaşamak mümkün değildi. Nitekim yaptıkları mücadele istedikleri gibi sonuçlanmayınca Ermeniler göç etmek zorunda kalmışlardır.

O dönemin kaynaklarına bakıldığında Ermenilerin özellikle de sivil halka karşı oldukça acımasız olduğu görülür. Rus ve Fransız liderler o zamanlara ait kendi kaynaklarına bile baksalar ya da Taşnakların lideri, Ermenistan’ın ilk cumhurbaşkanı Kaçaznuni’yi okusalardı Ermenilerin neler yaptıklarını açıkça görebilirlerdi. Putin ve Hollande’ın evrensel insani değerlere biraz saygıları varsa bugün Erivan’da olmamaları gerekirdi. Çünkü Türkler ne 1915’de yaşananların sebebiydi ne de bir topluluğu yok etmek çabasındaydı. Ancak her ikisi de Ermenilerin o zaman gösterdiği sadakate böyle karşılık vermeyi doğru buldular.

Putin Erivan’a giderek hem Papa’nın hamlesini boşa çıkararak Ortodoksların hamisi olduğunu, hem de Kafkaslarda kendisinin olmadığı yerde barış ve uzlaşının olmayacağını göstermiştir. Fransa ise “soykırım” iddialarının Avrupa’daki sancaktarlığını Almanya ya da bir başka güce kaptırmayacağını kanıtlamıştır. Diaspora Ermenilerinin Avrupa’da en güçlü ve yoğun ülke olduğu ülke Fransa, böylece onlarla uzlaşma yapmıştır. Ancak bütün bu çabalar tarihi gerçekleri değiştirmeye yetmeyecektir. Tarih, Türk milletinin Ermenilere soykırım yapmadığını söylemeye devam edecektir.

Kaynak:KAPSAMHABER

Haber Etiketleri: , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...