Üniversiteli Mustafa Okur ve Emir Öztürk, Otostop İle 100’ün Üzerinde Ülke Gezmeyi Hedefliyorlar

Erciyes Üniversitesi İbrani Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyan Mustafa Okur ve Emir Öztürk isimli iki arkadaş yaz tatillerinde otostop çekerek dünyayı dolaşıyor. Otostop çekerek gezilerini gerçekleştiren öğrencilerin hedefi 100’ün üzerinde ülke gezmek. İki yıla yakın süredir yurtdışını gezdiklerini belirten öğrencilerden Emir Öztürk otostop çekerek 43, Mustafa Okur ise 12 ülke gezdi. Gezmedikleri zamanlarda okullarına devam […]

Üniversiteli Mustafa Okur ve Emir Öztürk, Otostop İle 100’ün Üzerinde Ülke Gezmeyi Hedefliyorlar
Haber Tarihi: 31 Ekim 2015
Haber Kategorisi: Ulusal Haberler


Erciyes Üniversitesi İbrani Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyan Mustafa Okur ve Emir Öztürk isimli iki arkadaş yaz tatillerinde otostop çekerek dünyayı dolaşıyor. Otostop çekerek gezilerini gerçekleştiren öğrencilerin hedefi 100’ün üzerinde ülke gezmek.

İki yıla yakın süredir yurtdışını gezdiklerini belirten öğrencilerden Emir Öztürk otostop çekerek 43, Mustafa Okur ise 12 ülke gezdi. Gezmedikleri zamanlarda okullarına devam ettiklerini dile getiren Mustafa Okur, “Üniversite hayatımız daha bitmedi. Üniversite hayatımızda Emir’le birlikte yurtdışı deneyimimiz oldu. İlk olarak üniversitenin birinci sınıfında on gün boşluğumuz olmuştu. Bu boşlukta düşündük ve otostop yoluyla Gürcistan’a gitmeye karar verdik. İlk önce Kayseri’den Kars’a daha sonra da Gürcistan’a girdik. Sonra Gürcistan’da Ermenistan sınırına girdik. Daha sonra Rusya’ya gittik. Bu ilk deneyimimizdi ve on gün civarı sürdü. Bu gezimizde yaklaşık 150 TL civarında bir harcamamız oldu” dedi. Toplamda 12 ülke gezdiğini söyleyen Okur, “Bu ülkeler arasında Gürcistan, Rusya, Moğolistan, Güney Kore, Tayland, Hindistan, Sri Lanka, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna, Belarus var. Hedef olarak yüzü geçkin ülke gezmek istiyorum. Geziler için çok fazla maddi imkanımız yok. Kendi biriktirdiğimiz şahsi paralarımızla geziyoruz. Gezi için para biriktirirken çalıştığımız zamanlarda oluyor. Bu yaz Asya’yı gezdik ve yaklaşık 30 bin kilometreye yakın mesafe kat ettik. Annem gezilere pek sıcak bakmasa da babam destek veriyor” diye konuştu.

Gezme merakının çocukluktan geldiğini vurgulayan Emir Öztürk ise “Benim ailem yurtdışında çok çalıştı. Bu yüzden çocukluğumdan beri gezmeye meraklıydım. Ben toplamda 43 tane ülke gezdim. Amerika kıtası, Asya kıtası, Afrika’nın Kuzeyi, Avrupa’yı gezdim. Gitmediğim sadece Güney Amerika ve Antarktika kaldı. Onun dışındaki bütün kıtalara gittim. Üç yaz önce otostop yoluyla gittiğimde 45 gün gezdim ve sadece 550 TL harcamıştım. 43 ülkeyi toplamda iki seneye yakın gezdim. Avrupa’da otostopla gezerken sorun olmuyor fakat Asya ya da Kuzey Afrika’da otostop kültürü gelişmediği için sorun olabiliyor. Resmi olarak 213 tane ülke var. Altı yedi tanede yarı resmi devlet olamamış ülkeler var. Onlarla birlikte 220’ye yakın ülke var. Hepsini gezmeyi düşünüyorum. Ben bu yolculuğa ilk olarak ailemin desteğiyle çıktığım için ailemle ilgili bir sorun olmuyor. Öğrenciliğimizi olumlu yönde çok etkiliyor fakat ders çalışma konusunda olumsuz yönde etkiliyor” ifadelerini kullandı.

Haber Etiketleri: , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...