REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Uzmanlar: Çocuklarda Belli Zamanlarda Göz Muayenesi Yapılması Şart

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Uzmanlar: Çocuklarda Belli Zamanlarda Göz Muayenesi Yapılması Şart
1.075
02 Şubat 2014 - 14:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çocuklarda bir problem görülmese bile okul öncesi çağda 6’ncı ayda mutlaka muayene yapılmasını tesviye eden uzmanlar, 12 yaşına kadar göz tembelliğini engellemenin tedavi ile mümkün olduğunu belirtiyor.

Çocuklarda en sık rastlanan göz hastalıkları hakkında bilgi veren Medical Park Samsun Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tuba Gebeşoğlu Çolak, “Çocuklara, okula başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayenesi yapılmalıdır. Ailelerin, çocuklarının eğitim hayatındaki başarısı için göz hastalıkları konusunda önlem alıp gerekli tetkikleri yaptırması gerekmektedir. Okul öncesi görme bozukluklarının tedavi edilmemesi nedeniyle çocukların öğrenme ve okula uyum süreci olumsuz sonuçlanabilir.” dedi.

GÖRME BOZUKLUKLARININ BELİRTİLERİ

Anne ve babaların, zaman zaman gündelik hayat içerisinde çocuklarının hareketlerini, bir anormallik olup olmadığı konusunda yakından izleme yapması gerektiğini belirten Op. Dr. Tuba Gebeşoğlu Çolak, “Çocuklar yakından TV izliyorsa, kitaba, deftere çok yaklaşıyorsa, gözlerini sürekli kırpıştırıyorsa, başına belli pozisyon vererek görmeye çalışıyorsa, gözlerini kısarak görmeye çalışıyorsa mutlaka göz doktoruna götürüp muayene ettirilmelidir.” diye konuştu.

ÇOCUKLARDA GÖZ TEMBELLİĞİ 

Çocuklarda göz tembelliğinin, retinaya net görüntü gelmemesi nedeniyle retinanın görmeyi öğrenememesi hali olduğunu kaydeden Çolak, “Genellikle iki göz arasında gözlük kusuru numarasının farklı olmasından kaynaklanır. Tedavisi eğer gözde görme kusuru varsa gözlük verilir, sağlam göz (tam gören göz) kapatılıp tembel göz çalıştırılır. Şaşılık varsa önce kayma düzeltilir. Sonra tembel göz çalıştırılır. 12 yaşına kadar göz tembelliğini engellemek tedavi ile mümkündür. Daha sonraki yaşlarda tedavi zor veya olmamaktadır.” şeklinde ifade etti.

ÇOCUKLARDA ŞAŞILIK

Çocukların yaklaşık yüzde 4’ünde şaşılığın görüldüğünü vurgulayan Dr. Tuba Gebeşoğlu Çolak, şöyle konuştu: “Şaşılık, gözün paralelliğinin bozulup kaymasıdır. Şaşılık olduğunda bir göz düz bakarken diğer göz içe dışa yukarı veya aşağı doğru kayabilir. Bir gözde sürekli kayma olabileceği gibi zaman zaman farklı göz kayabilir. Göz kaslarındaki dengesizlikler bu kasları kontrol eden beyin merkezindekileri etkileyen serebral palsi, down sendromu, hidrosefali gibi hastalıklar gözdeki katarakt glokom ve göz tümörleri ve travmatik hasarlar gözlerin paralelliğini bozarak kaymaya neden olabilir. Gözlerde kırma kusuru, göz kaymasına göz tembelliğine neden olabilir. Tedavi nedene yönelik olup gözlük, kapama, egzersiz ile yapılabilir. Cerrahi olarak müdahale gerektiğinde yapılmalıdır.”

GÖZ SAĞLIĞINDA DÜZENLİ KONTROL

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Çolak, ailelerin, çocuklarını çok iyi gözlemlemesi ve bir sorun hissettiklerinde çocuklarına göz muayenesi yaptırmaısı gerektiğini ifade etti. Çolak, şöyle dedi: “Pek çok göz problemi erken yaşlarda başladığından, çocukların belli zamanlarda gözleri kontrolden geçirilmelidir. Çocukta bir problem görülmese bile okul öncesi çağda 6’ncı ayda, 3 ve 5 yaşlarda ve okula başlamadan önce, okul sırasında da yılda bir kez göz muayenesi yapılması uygundur. Eğer herhangi bir sorun varsa tabii ki bu dönemler beklenmemelidir.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.