Vatandaşlara Çalıntı Plaka Uyarısı!

Bolu Emniyet Müdürlüğü, vatandaşları çalıntı plakalar konusunda zor duruma düşmemeleri ve cezai işlemlere maruz kalmamaları konusunda uyardı.

Vatandaşlara Çalıntı Plaka Uyarısı!
Haber Tarihi: 9 Mayıs 2016


Bolu kent merkezi giriş ve çıkışlarında Bolu Emniyet Müdürlüğü’ne ait plaka tanıma sistemi sayesinde çalıntı araç plakalarının tespiti başta olmak üzere, araç üzerindeki her türlü sorgulamayla ilgili görüntü kameralarla kaydediyor.

Kaydedilen görüntü merkezde bulunan bilgisayar ortamına düşüyor ve bilgisayar başında bulunan memur tarafından plakası tespit edilen araçla ilgili olarak telsizle ekiplere bilgi geçiliyor.

Plakanın anons edilmesiyle ekipler tarafından çalışma başlatılıyor. Anons edilen plakalı araç ekipler tarafından kısa sürede tespit edilerek durduruluyor. Durdurulan araçta yapılan aramanın ardından araç plakası çalıntı kaydı bulunan sürücü ekipler tarafından uyarılıyor.

Yapılan uyarının ardından 15 gün içerisinde çalıntı plaka kaydını değiştirmeyen araç sahiplerine her yakalanmalarında para cezası uygulanıyor.

Bolu Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Sönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalıntı plakalarla ilgili olarak 13 Nisan’da Karayolu Trafik Yönetmeliğinde yapılan bir değişiklikle araç plakaları çalınan araç sahiplerinin plakalarını değiştirme zorunluluğu geldiğini belirterek, “Bunun sebebi de plakanın kötü niyetli insanların eline geçmesi durumunda yanlış kullanımını engellemek. Bu yüzden plaka tanıma sistemlerimize bunların alarmları düşüyor. Ekiplerimiz vasıtasıyla araçları kontrol ediyoruz. Aracın gerçeklik durumunu kontrol ettikten sonra araçta bir sıkıntı yoksa araç sahibine plakasını değiştirme zorunluluğu ile alakalı tebligat yapıyoruz. Araç sahibinden 15 gün içinde de araç plakasını değiştirmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Sisteme zaman zaman çalıntı plaka kayıtları düştüğünü ifade eden Sönmez, şunları kaydetti:

“Bu da bizim için iş ve zaman kaybına neden oluyor. Bizim açımızdan ekiplerimizin bu konu ile meşguliyeti çok fazla oluyor. Onun dışında araç sahiplerinin Türkiye’nin her yerinde durdurulma ihtimali var. Onların da yolculuk konforunun düşmesine neden oluyor. Onlar açısından da sıkıntı var. O nedenle 15 gün içinde değiştirmeleri gerekiyor. Değiştirmedikleri takdirde her yakalandıklarında Karayolu Trafik Kanununun ilgili maddesi gereği cezası var. Cezası şu anda 92 lira. Çalıntı plakası olan araç sahiplerinin kesilen cezaların yanı sıra çalıntı olan plakasının başka birisinde olma ihtimaline karşı değiştirmelerinde fayda var.”

Sönmez, çalıntı plakalar konusunda kesilen cezaların plakanın gerçek sahibine gittiğini anlatarak, “Kötü niyetli insanların yaptığı her şeyden kendi masumiyetini ispat edene kadar araç sahibi sorumlu oluyor. Plaka değiştirmek zor bir iş değil. Müracaatlarından itibaren bizde 15 en fazla 20 dakikalarını alacak bir işlem. Ondan sonra yeni plakaları ile trafiğe çıkabilirler.” dedi.

Haber Etiketleri: , ,
Yazı hakkındaki yorumunuzu paylaşın...