REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Zehirli Mantarlar Can Almaya Devam Ediyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Zehirli Mantarlar Can Almaya Devam Ediyor
1.793
05 Kasım 2013 - 18:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sonbahar ayında yağışların artması ile birlikte kendini gösteren yaban mantarlarının tüketilmesi zehirlenme vakalarını artırdı. Yenilen zehirli mantarın türüne göre etkisini 2 ila 6 saat arasında gösterebileceğine dikkat çeken uzmanlar, mantar yedikten sonra midesi bulanan veya kusan kimseleri acil sağlık kuruluşlarına başvurmaları konusunda uyardı. Sonbaharın gelmesiyle birlikte yabani mantar zehirlenme vakalarında artış yaşanıyor. Bilinmeyen yabani mantarların yenilmemesi tavsiyesinde bulunan uzmanlar, hatta bir önceki sene zararlı olmayan mantarın uğradığı değişimle bir sonraki yılda zehirli olabileceğine dikkat çekti. Mantar zehirlenmesinde türüne göre belirtilerin 2 ila 6 saat arasında görüldüğünü belirten OMÜ genel cerrahi uzmanlarından Doç. Dr. İlhan Karabıçak, “Bu durumda vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurun.” uyarısında bulundu.

OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Karabıçak, “Son karşılaştığımız mantar zehirlenmesi vakasında Sinop’tan gelen 2 hastamızdan birisi hayatını kaybetti. Kocasını kaybeden kadın ise son anda gerçekleştirdiğimiz karaciğer nakli ile hayatını kurtarabildik.” dedi. Ağaç köklerinde ve mağaraların iç kesimlerinde yetişen doğal mantarlardan bazılarının çok zehirli olduğunu belirten Karabıçak, bu mantarların tüketilmesinin böbrek ve karaciğer yetmezliklerine, hatta ölüme neden olabileceği uyarısında bulundu.

Zehirlenme vakalarının genellikle yağış oranı bol olan Orta Karadeniz Bölgesi’nde daha sık ortaya çıktığını kaydeden Karabıçak, mantarda bulunan zehrin niteliğine göre etki süresinin değiştiğine dikkat çekerek, “Belirtiler bazı mantar türlerinde 2 saat, bazılarında ise 6 saat sonra ortaya çıkabilir. Belirtisi 2 saatte görülen mantarların yenmesi durumunda sersemlik, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarma, nabızda artış, ağızda metal tadı, bulantı, kusma ve terleme olur. 6 saat sonra gelişen belirtiler ise bulantı, kusma, ishal, ateş, nabız artışı, karın ağrısı görülür. Bu şikâyetlerle tedaviye alınan hastalar eğer tedaviye cevap vermezse daha sonra karaciğer ve böbrek yetmezliği gelişebilir. Bu durumda maalesef ölüm oranı çok yüksektir.” dedi.

“BİR YÖREDE DAHA ÖNCEKİ YIL ZEHİRSİZ OLAN MANTARIN ERTESİ SENE MUTASYONA UĞRAYARAK ZEHİRLİ HALE GELEBİLİR”

Bir yörede daha önceki yıl zehirsiz olan mantarın ertesi sene mutasyona uğrayarak zehirli hale gelebileceğini ifadeden Karabıçak, karaciğer ve böbreklerde toksik etkiye neden olan mantarları yiyen kişilerde diyaliz tedavisi ve organ nakli gerekebildiğini, söz konusu durumlarda ölüm oranının ise yüzde 40 olduğunu kaydetti. Ciddi mantar zehirlenmelerinin 3’de birinin ölümle sonuçlandığını belirten İlhan Karabıçak, mantarların ilkbahar ve sonbaharda yağışla orantılı olarak arttığını yağışların sık olduğu bu dönemde yabani hiç bir mantarın yenmemesi gerektiği uyarısında bulundu. Uzmanların bile zehirli mantarları ayırmak için ileri teknoloji kullandığını ifade eden Doç. Dr. Karabıçak, vatandaşların tecrübelerine ve kulaktan duyma bilgilere güvenerek zehirli mantarları ayırt edemeyeceklerini zehirli mantarların pişirme sırasında yüksek ısıda bile etkisini kaybetmediğini söyledi.

MANTAR HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Yeryüzünde yetişen 5 bin mantar türünden 100’e yakınının insan bünyesine zarar verdiğini yapılan araştırmalarda zehirli mantarların 15 türünün Türkiye’de yetiştiğine dikkat çeken Karabıçak, mantar konusunda doğru bilinen yanlışların halk arasında yaygın olduğunu söyledi. Halk arasında en bilinen söylemin ise ‘canlı odunda gelişen mantarlar zehirsiz, ölü odundakiler zehirlidir’ olduğunu vurgulayan Dr.Karabıçak şunları söyledi: “Halk arasında bilgi eksikliği çok fazla ‘Mantar pişirilirken içine gümüş kaşık veya yüzük sokulur, siyahlaşırsa zehirlidir, mantarın yanında veya yakınında demir parçası varsa o mantar zehirlidir, ilkbaharda çıkan mantarlar yenebilir, ağaç üzerindeki mantarlar yenir, zehirlisi yoktur, tuzlu ve sirkeli su ile yıkanırsa mantarın zehiri gider, kırıldığı veya ezildiği zaman süt gibi sıvı akıtan mantarlar zehirlidir, böceklerin yediği mantarlar zehirli değildir’ gibi hiçbir bilimsel gerçekliği olmayan yanlış inanışlardan insanlar kurtarılmalıdır. Bir de başkasının pişirip ikram ettiği mantarlar kesinlikle yenilmemelidir. Mantardan zehirlenen kişilere sorduğumuzda ‘aslında bir mantardan şüphelenmiştim ama yine de yemeğe kattım’ şeklinde cevap verdiklerini, bu cevap halkımızın zehirli mantarın ölüme bile sebep olacak zararları hakkında çok bilgisiz olduğunu göstermektedir. Yapılması gereken insanlarımızı yazılı ve görsel medyayla ya da eğitim yoluyla zehirli mantarlar konusunda bilinçlendirmektir.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.