REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Zilhicce Ayının Faziletleri Nelerdir?

Zilhicce ayında nasıl ibadet edilir? Zilhicce ayında tutulacak oruç kaç gündür? Zilhicce ayının mucizeleri nelerdir? Kurban Bayramı’nın içinde olduğu Zilhicce ayı ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler bu haberimizde…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Zilhicce Ayının Faziletleri Nelerdir?
4.228
26 Eylül 2014 - 1:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Resulullah (sav):”Bu on günün hayir ve bereketinden mahrum kalana yaziklar olsun” buyurdu.

Kurban Bayramı’nın bulunduğu aya zilhicce denir.Zilhicce ayının ilk on gününde yapılan ibadetlerin kıymeti çoktur.’Zilhiccenin ilk günlerinde tutulan oruç, bir yıl oruç tutmaya bedeldir. Bir gecesini ihya etmek de Kadir Gecesi’ni ihya etmek gibidir.’ (İbni Mace)Peygamber efendimiz, Zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerin, diğer aylarda yapılan amellerden daha kıymetli olduğunu buyurmuştur.

Zilhicce ayını ihya etmek için özellikle ilk on gününü, ibadet ve taatle geçirmek çok önemlidir.Ayet-i Kerime’de “Fecre ve O on geceye, yemin olsun ki” buyrularak müminler için manevî bir fırsat dönemi olan bu mübarek zamana dikkat çekilmiştir.Bu mübarek ayda yapılacak önemli ibadetlerin başında nafile oruç tutmak gelmektedir.Zilhicce ayını önemli kılan bir başka olay da, ilk on günü çerisinde Arefe gibi kıymetli bir gününün bulunmasıdır.

Zilhicceayının ilk on gününde, diğer zamanlardan daha çok ibadet etmeli, bu kıymetli zaman dilimini nafile oruç tutarak geçirmeliyiz.Ayrıca bol bol kaza ve nafile namaz kılmalı, Allah’ı tesbih edip, dua ve niyazda bulunmalıyız.Zilhiccenin ilk 9 günü oruç tutanın ömrü bereketli olur, malı çoğalır, çoluk çocuğu belalardan muhafaza olur, günahları affolur, iyiliklerine kat kat sevab verilir, ölürken kolay can verir, kabri aydınlanır. Cennette yüksek derecelere kavuşur. (Şir’a)Bu on gün içinde, hasta ziyaret eden, Allahü teâlânın dostlarının hatırını sormuş ve ziyaret etmiş gibi olur.

Bu on gün içinde Ehl-i sünnet’e uygun bir din kitabı okumak çok sevabdır.Bu ay, ISLAM’ın beş esasından biri olan hac farisasının ifa edildiği umumi af ayıdır.Arafat’a çıkılıp,ALLAH için milyonlarca kurbanın kesildiği ve bir senelik hesapların görülüp amel defterlerinin kapandığı mukkaddes bir aydır.Din ilmini, Ehl-i sünnet itikadını öğrenmek, kadın erkek herkese farzdır.Çocuklara öğretmek, birinci görevdir.Rabbim özellikle Zilhicce ayının ilk on günü ile Arefe gününü ibadetle geçirmeyi ve rızasını kazanmayı nasip eylesin.

Hacca gidemeyen mü’minlerin bu günlerde oruç tutmaları çok büyük fazilettir.Zilhicce ayının ilk on gününde yapılan ibadetlerin kıymeti çoktur. Bu husustaki hadis-i şeriflerden birkaçı şöyledir: Zilhiccenin ilk günlerinde tutulan oruç, bir yıl oruç tutmaya, bir gecesini ihya etmek de Kadir gecesini ihya etmeye bedeldir.(İbni Mace)Terviye günü oruç tutan ve günah söz söylemeyen Müslüman Cennete girer. (Ramuz)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.