REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Canseyit Türmebayev, Türk İş Adamlarını Kazakistan’a Davet Etti

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Canseyit Türmebayev, Türk İş Adamlarını Kazakistan’a Davet Etti
1.621
12 Kasım 2013 - 14:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kazakistan Türkiye Büyükelçisi Canseyit Türmebayev, 4 yıl önce iki ülke arasında imzalanan ‘Stratejik Ortaklık Anlaşması’ ile kardeş ülke Türkiye’ye ekonomik işbirliğinde torpil yaptıklarını söyledi. Tarihi, kültürel, sosyal ve ekonomik bakımdan Türkiye’ye büyük önem verdiklerini ifade eden büyükelçi Türmebayev, gelecek yıl hizmete girecek Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Hattı Projesi ile uluslararası ticarette Kazakistan’ın daha büyük rol oynar hale geleceğini kaydetti. Gümrük Birliği kapsamında Rusya ve Belarus’a Kazakistan üzerinden gümrüksüz ve vergisiz mal taşınabileceğinin altını çizen Türmebayev, Türk iş adamlarının 170 milyonluk pazardan ve sundukları fırsattan yararlanmalarını istedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Halk Araştırmaları Topluluğu’nun Kazakistan Kültür ve Tanıtım Günleri Etkinliği’ne katılmak üzere Samsun’a gelen Kazakistan Türkiye Büyükelçisi Canseyit Türmebayev, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı ziyaret etti. Görüşmede Türkiye ve Samsun ile her türlü ilişkiyi kurup güçlendirmek istediklerini ifade eden büyükelçi Canseyit Türmebayev, sanayi ve ekonomik işbirliğini çok önemsediklerini kaydetti.

SAMSUN İLE POTANSİYELİMİZİ ARTIRMAK İSTİYORUZ
Ondokuzmayıs Üniversitesi’nden mezun olan Kazak öğrencilerin kendi vakıflarını kurup toplantılar ve etkinliklerle Türkiye lobisi oluşturduklarını anlatan Kazakistan Türkiye Büyükelçisi Canseyit Türmebayev, kültür, eğitim, ticaret ekonomik alanda ilişkilerin hızlanması gerektiğini söyledi. Büyükelçi Türmebayev, “Bu anlamda Samsun’un ayrı önemi olacak. İnşallah önümüzdeki sene Kars-Tiflis-Bakü yolu bittikten sonra Kazakistan ile Türkiye arasında direk bağlantı kurulacak. Bu konuda Samsun daha avantajlı olacak. Yol üzerinde direk bağlantı, liman, nakliye, ticaret konusunda daha çok işler yapılabilir. Amacımız daha iyi ilişkiler kurup potansiyellerimizi artırmaktır. Çünkü sanayi konusunda Samsun meşhur bir il. Büyük bir tecrübesi ve potansiyeli var. Bunları kullanmamız lazım.” dedi.

NAKLİYE SORUNU ORTADAN KALKACAK
Türkiye ile ilişkilerinde en büyük sorun olan nakliye konusunun ortadan kalkmasıyla büyük bir fırsat yakalanacağını ifade eden Canseyit Türmebayev, “Kazakistan Türkiye arasında ticari ekonomik işbirliğinin karşılığı 4 milyar dolar. 3 milyar doları Kazakistan’dan geliyor. Özellikle demir, çelik, kurşun, buğday, doğalgaz, petrol gibi hammaddeler bizden geliyor. Daha da çoğalacak. Tarım, hayvancılık, tekstil, üretim, sanayi alanında iyi Türk tecrübesi var. Kazakistan-Türkiye ortak sanayi bölgesi kuruluşunda anlaşmaya imza attık. Özel olarak Türkiye’ye torpil yaptık. Samsunlu iş adamlarının Kazakistan ile çalışması lazım. Çünkü Kazakistan, Rusya ve Belarus gümrük birliği içinde. 170 milyonluk büyük bir pazar. Kazakistan, Rusya ve Belarus’a gümrüksüz, vergisiz sınırsız geçebilir. Daha ciddi Türk şirketlerinin girmesini isteriz. Kendi yerlerini alsınlar. Bu gün de az değil Türk şirketleri ama kardeş ülke olarak daha fazla paylaşalım, kaynaşalım. Bizimle ticaret yapmak daha kolay çok avantajları var. Üretim Kazakistan’da olursa nakliye sorunu ortadan kalkar. Maliyet azalabilir. Demiryolu bittiğinde ülkemizden taşınan mallar daha da çoğalacak.” şeklinde konuştu.

İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ
Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da Kazakistan ile her türlü işbirliğine açık olduklarını vurguladı. Orta Asya ile ilişkileri geliştirme yönünde ciddi çaba harcadıklarını kaydeden Başkan Yılmaz, “Kırgızistan’ın başkenti Bişkek ile geçen hafta kardeş şehir olduk. Bu açıdan sizinle de işbirliği çalışmalarına açığız. Bizim kardeş şehir ilişkisini kuran da üniversitemizden mezun olmuş bir Kırgız öğrenciydi. Ülkesine döndükten sonra gelip başkentimle Samsun’u kardeş şehir yapmanızı istiyorum dedi. Bunu da başardı.” ifadelerini kullandı.

Başkan Yılmaz Büyükelçi Türmebayev’e çini tablosu ve Samsun’u anlatan kitaplar hediye etti. Türkebayev ise Yılmaz’a Kırgız kızı heykeli verdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.