REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

CHP Atakum Kadın Kolları, Engellileri Unutmadı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
CHP Atakum Kadın Kolları, Engellileri Unutmadı
1.684
02 Aralık 2013 - 19:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

CHP Atakum Kadın Kolları Başkanı Filiz Öztopal ve yönetim kurulu üyeleri bugün Türkiye Sakatlar Derneğini ve Atakum Yaşam Park AMİSOS 55 Spor Kulübünü 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeni ile ziyaret etti. Başkan Öztopal TSD’de basın açıklaması yaptı.

Filiz Öztopal “TÜİK verilerine göre, görme engelliler % 8,4, işitme engelliler % 5,9, dil ve konuşma özürlü % 0,2 ortopedik engelli % 8,8 , zihinsel engelli % 29,2, ruhsal ve duygusal % 3,9 , türeyen hastalıklar % 25,6 , çoklu özür grubu % 18,0
Engellilerin yüzde 41 i okur-yazar değil, okuma yazma bilenler % 18, ilkokul mezunu % 22, ortaokul % 10 , lise ve üstü % 7.

Eğitim sisteminin, engellileri dışlayan bir anlayışı içermesi, engelli bireylerin esenlendirilmesi (rehabilitasyon) ilişkin gereksinimlerin yeterince karşılanamaması da engellilerin toplumla bütünleştirilmesinin önündeki en büyük engellerden birisidir. Özellikle çalışma yaşamında engellilere yönelik ayrımcılık yapılmaktadır. Engellilerin işgücüne katılmaları ile ilgili verilere bakıldığında yaklaşık %80’inin işgücüne dahil olmadığı, yaşamlarını sürdürmek için başkalarının desteğine muhtaç oldukları görülmektedir. Ortopedik, görme, işitme, dil ve konuşma ile zihinsel engelli olanların yaklaşık %52’sinin, süreğen hastalığı olanların ise yaklaşık % 36’sinin sosyal güvencesi bulunmamaktadır ve bu durum engellilerin yeterli tedavi ve rehabilitasyon almalarını engellemektedir.

2005 yılında çıkarılan 5378 sayılı Kanunun geçici 2 ve 3’ncü maddelerinde yer alan resmi yapıları, mevcut tüm yol , kaldırım,yaya geçidi , açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile toplu taşıma araçlarını 7 yıl içinde engellilerin erişebilirliğine ve dolaysıyla yararlanmasına açma yükümlülüğü , siyasi iktidarın yönetimi altındaki merkezi idare ile idari vesayet yetkisine sahip olduğu belediyelere verilmiştir
Siyasi iktidar 7 yıllık süre içinde üzerine düşeni yapmamış ve yasanın zorunlu kıldığı “erişebilirlik “ uygulamalarını yerine getirmemiştir. Bununla yetinmeyen iktidar CHP’nin bütün yapıcı uyarılarına ve önerilerine rağmen ,bir torba yasayla 7 yıllık süreyi toplam 3 yıl daha , yani 2015 yılına kadar uzatmıştır.
Bir başka deyişle Hükümet, engellilerin 3 yıl daha evlere hapis etmiştir.

Bunun yanında, 23/OCAK/2013 tarihinde yayınlanan Yönetmelik hükmünce aylığa hak kazanmak “kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan” şartına bağlanarak istisnai derecede yoksul engelli gruplar hedef alınmıştır. Bu gruplarımızın destek ihtiyacı görece daha yüksek gelire sahip engellilerimizden daha fazla olmakla birlikte, devletçe kendilerine çok düşük miktar öngörülmüştür. Kanunen bakmakla yükümlü kimsesi olan ve muhtaç olan engelliler ise kapsam dışında tutulmuştur.

Dolayısıyla Yönetmelikten yararlanan engelli sayısı oldukça azdır. AKP Milletvekili “2005 yılında çıkardığımız yasa ile biz engellileri insan yerine koyduk, adam yerine koyduk” demiş. Böylece engellilerin adam olmadığını söyleyerek hakaret etmiş buna aldırmadan bu kez ailelerin engellileri gelir kapısı olarak gördüğünü söyleyerek, hem engellileri hem de ailelerini rencide etmiştir. Sağlık Bakanı bir hastane ziyareti sırasında sorunların anlatmaya çalışan görme engelli geçici işçiye “Gözlerin görmediği halde sana iş vermişiz. Para kazanıyorsun değil mi? “ diyerek azarlamıştır
Bütün bu sorunlara rağmen bize onurlu yaşam mücadelesiyle örnek olan tüm engelli vatandaşlarımıza zihinlerdeki engellerin kalktığı bir toplumda hep birlikte mutluluk ve sağlıkla yaşamayı diliyorum.” diyerek basın toplantısını tamamladı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.