REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Cumhurbaşkanı Gül’den ‘Twitter’ Açıklaması

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Cumhurbaşkanı Gül’den ‘Twitter’ Açıklaması
1.148
23 Mart 2014 - 7:03
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hollanda’ya hareketi öncesi Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan Gül’ün Twitter gibi platformların kapatılmasının kanunen mümkün olmadığını ifade etti.

Twitter probleminin en kısa sürede sona ereceğini ifade eden Gül, “İnternet yasası torba yasa içinde gelmişti ve içinde milyonlarca insanı ilgilendiren hususlar vardı. Aynı şekilde geri dönme ihtimalini düşünerek o yasayı imzaladım. İmzalarken hükümetle yakın temas için de konuştum ve 1 hafta içinde mahsurlu noktaların değiştirilmesini istedim. Nitekim yasa da değişti. İnternetin ve bu tip platformların kapatılması kapatılması kanunen mümkün değil. Ancak o sayfalarda bir suç işleniyorsa sadece o sayfaya erişimi engellenir. Bunu istismar edenlere fırsat vermemek lazım” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dinlemeleri ilişkin ise “Ben de dinlenmedim diyemem, böyle şeylerin çıkmasında da kaygım yok. Böyle bir durum varsa benim bilgim dahilimde değil” ifadelerini kullandı.

Twitter ve dinlemeler konusunda konuştu
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dinlemeler konusunda herhangi bir kaygı ve korkusunun söz konusu olmadığını söyledi.

Gül, twitter konusunda ise “Twitter kapatıldı denildi ama gördüğünüz gibi Twitter kapatılmadı. Kapatıldı denilen süreçte kullananların sayısı iki misli arttı. Bugünkü teknoloji bu şekilde. Hepimizin buna vakıf olmamız gerekir. Zaman zaman büyük iletişim şirketleriyle problemler çıkabiliyor. Bu sadece Türkiye’yi değil başka ülkeleri de ilgilendiriyor. Bu Youtube olabilir, Google olabilir, Twitter ya da bir başka site olabilir. Problemler çıkmadan bu büyük iletişim şirketleriyle iyi diyaloglar kurmak gerekiyor. Bunlar yapılabilirse çok daha ortaya çıkan problemler daha kolay çözülebiliyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak üzere Hollanda’ya hareket etmeden önce Esenboğa Havaalanında açıklamalarda bulundu. Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Gül, Twitter yasağıyla ilgili, “Biliyorsunuz benim imzaladığım ilk internet yasası torba yasa içerisinde gelmişti. 156 ayrı konuyu ilgilendiren, milyonlarca insanı ilgilendiren hususlar vardı. Dolayısıyla bunları düşünerek ve tekrar aynı şekilde geri dönme ihtimalini düşünerek o yasayı imzaladım. Ama imzalarken de hükümetle yakın bir temas içerisinde konuştum. Ve 1 hafta içerisinde bu yasanın mahsurlu noktalarının değiştirilmesi konusunda anlaştık. Nitekim 1 hafta içerisinde de yasa değişti. Ve herhangi bir şekilde internetin ve bu tip platformların kanunen kapatılması mümkün değil. Yani sadece, bir sayfada herhangi birisi suç işliyorsa sadece o sayfa kapatılabilir. Şuanda mevzuatımız bu şekilde. Bunu bilerek istismar edenlere fırsat vermemek gerekir” ifadelerini kullandı.

“TWİTTER KAPATILMADI”

Türkiye’nin iletişim şirketleriyle diyalog kurma konusunda eksiklerinin olduğunu belirten Gül, “Twitter kapatıldı denildi ama gördüğünüz gibi Twitter kapatılmadı. Kapatıldı denilen süreçte kullananların sayısı iki misli arttı. Bugünkü teknoloji bu şekilde. Hepimizin buna vakıf olmamız gerekir. Zaman zaman büyük iletişim şirketleriyle problemler çıkabiliyor. Bu sadece Türkiye’yi değil başka ülkeleri de ilgilendiriyor. Bu Youtube olabilir, Google olabilir, Twitter ya da bir başka site olabilir. Problemler çıkmadan bu büyük iletişim şirketleriyle iyi diyaloglar kurmak gerekiyor. Bunlar yapılabilirse çok daha ortaya çıkan problemler daha kolay çözülebiliyor. Bazen haklı talepler ortaya çıkıyor. Bunların hemen yerinde giderilmesi için de bu kanallara ihtiyaç var. Bu noktada biraz eksikliğimizin olduğu görüldü” diye konuştu.

2012 yılında Twitter yetkilileriyle bir araya geldiğini, Twitter kapatıldığında yetkilerle tekrar diyaloga geçildiğini ifade eden Gül, “Ben 2012 yılında Chicago’daki NATO zirvesinde Stanford’a gitmiştim, orada bir üniversitede konuşma yapmıştım. Sonra Silikon Vadisi’ne gitmiştim. Orada Google, Facebook ve Twitter gibi büyük iletişim şirketleriyle görüşmelerde bulundum. Hatta Twitter’ın sahipleri ve CEO’su ve işleri gelenleriyle bir araya gelmiştik. Bu sıkıntılar ortaya çıkınca danışmanlarıma talimat verdim. Çünkü onlarla diyaloglarımız devam ediyordu. Bu tatsız durumun bitmesiyle ilgili diyalogun hemen başlaması yönünde. Türkiye’nin bazı haklı talepleri söz konusu oluyor. Bunların konuşarak çözülmesi yönünde ve bir daha tekrarlanmaması yönünde taleplerimiz oldu. Onlardan da en üst seviyede cevaplar geldi. İnanıyorum ki kısa sürede bu sorun da bitecek. Türkiye gibi gelişmiş, bölgesinde önemli, AB ile müzakere yapan bir ülkede hoş olmayan bir mesele. İnanıyorum ki kısa sürede giderilecek” şeklinde konuştu.

Gül, Başbakan Erdoğan’ın, “Cumhurbaşkanı’nı da dinlemişler” sözlerinin hatırlatılması üzerine, şu açıklamada bulundu:

“Ortaya çıkan durum şunu gösteriyor ki, bazı devlet görevlileri kanunların kendilerine verdiği yetkiyi aşıp, kanunları çiğneyip, kendi başlarına birçok dinleme yapmışlar. Bunların hepsi suç ve bunlarla ilgili işlemler de hukuk çerçevesinde delillendirilmeli ve bunlarla ilgili hukuki işlem yapılmalı. Bunlar, doğrusu benimle ilgili ihtimal dışı diyemem. Çünkü teknolojinin geldiği noktada bunları tamamen engellemek mümkün değil. Ama bu konularla ilgili herhangi bir kaygım ve korkum söz konusu değildir.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.