REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Dershane Kapatma Girişimlerine Karşı Deklarasyon

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Dershane Kapatma Girişimlerine Karşı Deklarasyon
1.591
16 Kasım 2013 - 15:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) dershane ve özel etüt merkezlerini kapatmaya yönelik hazırladığı kanun taslağına tepki çığ gibi büyüyor. Hükümetin ve bakanlığın özel eğitim kurumlarını kapatma çabalarına bir tepki de Samsun Özel Dershaneler Birliği’nden geldi. Samsun’da faaliyet gösteren dershaneciler, ortak basın açıklaması yaparak, tepkilerini sert dille ortaya koydu. Dershanelerin okula dönüşümünün tek alternatif gibi sunulmasının hükümetin demokratikleşme paketinin aksine bir tutum sergilemekte olduğunu vurguladı. Dershane ve özel etüt merkezlerini kaldırmak isteyen hükümet ve bakanlığın sergiledikleri tavırlarıyla işin maksadını aştığına dikkat çeken dershaneciler, kapatmaya yönelik girişim olması halinde hukuki yollara başvuracaklarını açıkladı.

Samsun Özel Dershaneler Birliği, hükümetin dershane ve özel etüt merkezlerini kapatmak istemesiyle ilgili My-House Otel’de toplantı yaptı. Toplantıda süreci değerlendirip atılması gereken adımlarla ilgili kararlar alan birlik üyesi 15 dershane yöneticisi, daha sonra da basın toplantısı düzenleyerek, ortak deklarasyon yayınladı.

Dershanelerin ve etüt merkezlerinin Milli Eğitim Bakanlığı’nın cumhuriyet tarihi boyunca milli ve kalıcı bir eğitim sistemi yapmayı becerememesinin ürünü olduğuna dikkat çeken dershaneciler, bu kurumların ülkenin doğusu ile batısı arasındaki okul ve öğrenciler arasındaki eğitim kalitesindeki eşitsizlikler sonucu ortaya çıktığını hatırlattı. Okullarda başarılı eğitim verilememesinin ürünü olan dershanelerin öğrencilerin eğitim seviyelerini yükselterek geleceğe hazırladığının altı çizildi.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİYLE HİÇ GÖRÜŞÜLMEDİ

Samsun Özel Dershaneler Birliği adına açıklama yapan Samsun Sınav Dershanesi Kurucu Müdürü Osman Teber, Bakanlığın eğitim hizmeti talep eden veli ve öğrencilere rağmen dershane ve etüt merkezlerini zan altında bırakıp itibarsızlaştırmaya çalıştığını kaydetti. Teber, “Bu büyük bir haksızlıktır. Hükümetin, yeni demokratikleşme paketinin aksine tutumla, sektör temsilcileriyle hiç görüşmeden, bizleri yok sayarak okula dönüşümü tek alternatif gibi sunması, dönüşemeyenleri kapatması, sistem dışına çıkarması olasılığı, bunlara yönelik tasarrufun niteliğine ve içeriğine bağlı olarak bir dizi hukuksal uyuşmazlıkları da beraberinde getirecektir. Fırsat eşitliği sağlamak adına fırsat eşitsizliğini artıracak ve daha çok kargaşa yaratacak bir düzenlemenin muhatabı olmamak, ulusal ve evrensel hukuk içinde haklarımızı savunmak durumunda kalmayacağımıza inanmak istiyoruz.” dedi.

EĞİTİM SİSTEMİ YAPBOZ TAHTASI OLDU

Bakanlığın eğitim politikasızlıkları sebebiyle Milli Eğitim sisteminin yapboz tahtasına dönüştüğünü hatırlatan Teber, “Bu proje, velileri ve öğrencileri düşünen bir karar değildir. Devlet okullarındaki eğitimin kalitesinin artırılması gerekirken, okulların eğitimine destek veren kurumlar kapatılmaya çalışılıyor. Dershaneler, mevcut sınav odaklı eğitim sisteminin sonucudur. Sınava dayalı başarı sistemi olduğu sürece sistem sağlıklı olarak kurgulanamaz. Doğuda ve batıdaki eğitim standartları eşitlenmedikçe dershaneler olacaktır.” açıklamasında bulundu.

KAPATMA GİRİŞİMİ OLURSA HUKUKA GİDERİZ

Hükümeti ve Milli Eğitim Bakanlığı’nı sağduyuya davet eden Samsun Özel Dershaneler Birliği sözcüsü Osman Teber, “Liberal demokrasiyi ve özelleştirmeyi savunacaksınız, sonra da ‘Dershaneleri kapatacağız hatta para cezaları ile de yasaklayacağız’ diyeceksiniz. Özal’ın ve Menderes’in açtığı yolda ilerlediğini sıklıkla ifade eden yönetim anlayışına böyle bir tutum yakışmamaktadır. Dershaneler okulların yerini alan eğitim kurumları değil, tamamlayıcı unsurlardır. Taslakta, maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına ücretsiz eğitim veren etüt merkezlerinin de kapatılacağı anlaşılıyor. Artık işin maksadı aştığını görüyoruz. Bu, ekonomik durumu zayıf olan velilere ciddi manada darbe vuracaktır. Eğer girişim olursa, bu kapatma olayına karşı hukuki yollardan bütün haklarımızı arayacağız.” şeklinde konuştu.

Dershaneciler toplantı sonunda Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Cumhuriyet Başsavcılığı, Samsun Barosu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri, siyasi parti il başkanlarını ziyaret etme ve hafta içinde de öğrenci ve velilerin de katılımıyla kitlesel basın açıklaması yapma kararı aldı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.