REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Dershaneciler, Türk Eğitim-Sen’in Desteğini Aldı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Dershaneciler, Türk Eğitim-Sen’in Desteğini Aldı
1.130
19 Kasım 2013 - 12:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershaneleri ve özel etüt merkezlerini kapatmaya yönelik yasa teklifini geri çekmesine rağmen eğitimciler, kamuoyunu bilgilendirme ve destek isteme çalışmalarını sürdürüyor. Samsun Özel Dershaneler Birliği üyeleri, Türk Eğitim-Sen Samsun 1 Nolu Şubesi’ni ziyaret eden sendika başkanı Levent Kuruoğlu ile görüştü. Dershaneciler ziyarette bakanlığın tutumuna karşı sendikanın yardımı istedi.

Sendika binasında gerçekleşen ziyarette 41 dershanenin bir araya gelerek oluşturduğu Samsun Özel Dershaneler Birliği’nin sözcüsü Sınav Dershanesi Kurucu Müdürü Osman Teber, yasal ve hukuki zeminde tüm haklarını arayacaklarını söyledi. Anti demokratik tutumlar yerine sorunun ortak akılla çözülebileceğini ifade eden Teber, “Dershaneler şu şekliyle kapatılırsa çok büyük sıkıntılar yaşanacak. Dar gelirli vatandaşa hizmet gitmeyecek, parası olan okuyabilecektir. Biz 15 taksite kadar taksitlendirip çocukları yarışa hazırlamaya çalışıyoruz. Özel okul olursak 10 bin TL’yi nasıl ödeyecek. Alt yapı hazırlanmadan dershanelerin kapatılması mümkün değil. Vatandaşların ve öğrencilerin mağdur olmaması, geleceklerinin tehlikeye girmemesi için özel öğretim kurumlarının kapatılmasını istemiyoruz. Bu konu vatandaşlar tarafından çok ciddi alınmıyor. Siz var olduğunuz sürece biz de varız diyorlar. Demokratik bir ülkede özel teşebbüs zorla engellenemez. Bütün kesimlerin görüşünü alıp inceleme yaparsınız. Bunun sonucunda adım atarsınız. Kapatıyorum demekle kapatmaya kalkışmak yanlıştır.” dedi.

Samsun Yeni Bakış Dershanesi Kurucu Müdürü Ulviye Taç, atılan adımın anti demokratik olduğunun altını çizdi. Taç, “Tarafların görüşlerine başvurulmamıştır. Bizim rahatsız olduğumuz kısım burası. Belki bir takım öneriler bizden gelecekti. Biz dershaneciliği savunmuyoruz. Okulların alternatif ve eğitim sistemindeki çarpıklığın nedeni değiliz. Seçmeli sınavın olduğu yerde rekabet olacaktır. Bu öğrencilerin hakkıdır. Tek taraflı karar alınamaz. Veliler ve öğrenciler dershanelerine sahip çıktı.” şeklinde konuştu.

Türk Eğitim-Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu ise dershanelerin önemli bir ihtiyaçtan dolayı doğduğunun hatırlatarak, meseleye eğitimde adaletin ve fırsat eşitliğinin sağlanması olarak baktıklarını kaydetti. Kuruoğlu, “Demokratik ve serbest piyasa ekonomisine dayalı bir ülkede ‘kapatırım’ demek yerine ihtiyaç olmadığını topluma kabullendirmeniz lazım. Kabul görüyorsa ve kurduğunuz eğitim sisteminde dershanelere ihtiyaç yoksa zaten zamanla kapacaktır. Ama dershaneler şuan büyük bir ihtiyacı gideriyor. Siz bunu kapattığınızda dershaneciliği engellemeniz mümkün değil. Bu zorla kaldırılabilecek bir şey değildir. Türk Eğitim-Sen olarak her türlü desteği vereceğiz. Konu toplumun genelini ilgilendirdiği için Başbakan veya Milli Eğitim Bakanı’nın yaptım oldu demesiyle olacak şeyler değil.” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.