REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Erkeklik İstisnai Bir Durumdur Sergisi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Erkeklik İstisnai Bir Durumdur Sergisi
1.312
12 Mart 2014 - 19:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gündelik hayatta aldığımız roller, yaptığımız işler, duruşumuz, sözlerimiz yüzyıllardır gelişen ve oluşan toplumsal cinsiyet rollerindendir. Bu roller çoğu zaman istesek de istemesek de; nerde duracağımıza, ne giyeceğimize, ne zaman susup ne zaman konuşacağımıza, olaylara nasıl reaksiyon vereceğimize karar verirler. Genellikle bu kararlardan -ki bunlara sosyal yaptırım da diyebiliriz- mutlu olmayız, eğer sorguluyorsak. Çünkü her insanın doğası ve mizacı farklıdır. Hangi kural ve kaide tüm insan cinsinin davranışlarını, hislerini kapsayabilir ki. Bu tespitle biz, Gönüllü Gençler, birkaç yıldır toplumsal cinsiyet çalışmaları yapıyoruz. Amacımız özellikle ve öncelikle bahsettiğimiz toplumsal cinsiyet rollerinden en çok etkilenen ve dezavantajlı konuma gelen kadınların da var olduğunu, haklarının olduğunu dile getirmektir. Bu roller sadece kadınları değil, erkekleri de ezmektedir.

Erkeklerin mecbur kaldıkları maço, erkeksi yaşam şekli, onları istemeden de olsa sert, otoriter, şiddet yanlısı olmaya sürüklemektedir. “Erkeklik İstisnai Bir Durumdur” söylemi ilk bakışta çok iddialı ve tahrik edici gelebilir. Bu tanımı, ismi bulurken aslında çok zorlanmadık. Arkadaşlarımızdan birinin anısı proje isminin nereden geldiğini daha net açıklayacaktır: ” – Bir gün ev sahibim olan yaşlı amcayı balkonda çamaşır asarken gördüm. Her gün arkadaşları ile kahvehanede ne olacak bu ülkenin hali tartışmaları yapan, eve ekmek götüren, evde de sokakta da erkin bir sembolü olan ev sahibim çamaşır asıyordu. Çamaşır yıkamak, asmak, yemek yapmak, evde oturmak hiç erkek işi değil oysa(!). Ama biliyordum ki ev sahibimin eşi yaşlı ve hasta bir kadın. Ev sahibime bu işleri yaptıran şey birkaç istisnai durumdan ibaretti. Peki bu işleri yaparak hayatı paylaşmaya hep istisnai durumlar mı gerekliydi?! ” Aslında erkekler istisnai durumlarda erkekliklerinden vazgeçiyorlardı ve her zaman yapılmayan işleri, her zaman diyemedikleri sözleri diyebiliyorlardı. O zaman “erkeklik” de istisnai bir durumdu…” Erkeklik İstisnai Bir Durumdur Fotoğraf Sergisi Bulvar Avm’de sizlerle.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.