REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Gençler Atakum’u Yeniden Düşündü

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Gençler Atakum’u Yeniden Düşündü
1.186
23 Mart 2014 - 15:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

AK Parti Atakum Gençlik Kolları, ‘Atakum’u Yeniden Düşünmek’ adlı panel düzenledi.AK Parti Atakum Gençlik Kolları tarafından Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkez’inde düzenlenen ‘Atakum’u Yeniden Düşünmek’ adlı panelde moderatörlüğü Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Uzun yaparken, OMÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Fahri Birinci, Rektör Danışmanı ve Türkçe Öğretim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bekir Şişman, OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Uzun, OMÜ İlahiyat Fakültesi İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kara ve AK Parti Atakum Belediyesi Başkan Adayı İshak Taşçı konuşmacı olarak katıldı.

OMÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Fahri Birinci, ‘Atakum’da Bazı İmar Sorunları’ konulu bir sunum gerçekleştirdi. Yrd. Doç. Dr. Fahri Birinci, “Kanun olarak geçmişten bugüne kadar İmar alanıyla ilgili çıkartılan yasalar belediye meclisinden çıkartılan kararlarla uygulanamadı. Mesela 1930’da çıkartılan İmar Kanun’da plan yapma ve uygulama zorunluluğu getirildi. Bu kapsamda 1933’de Belediye Yapı ve Yollar kanunu çıkartıldı. Bu kanunda 1980’ler düşünülerek nüfusa göre plan yapma zorunluluğu getirildi. Mesela bu kanunda yollar en az 9,5 metre olacak ve her iki tarafa 2.25 metre kaldırım yapılacaktı. Yollar ihtiyaca göre 12.14.15 ya da 17 metre olabilir dendi ve 9,5 metreden geniş tüm yolların ağaçlandırılacağı belirtildi. Samsun’un eski 1930-1940 yılları arasında ki fotoğraflarına bakarsanız. İlçenin hemen hemen her yerinde ağaç var. Şu anda ki durumuyla o zamanki hali ve çıkartılan kanunlara bir bakın. Aradaki farkı sizler göreceksiniz. Eğer yeni gelişen Atakum ilçesinde de önlemler alınmazsa, Atakum’da gelecekte ağaçsız ve yeşilliksiz olur” dedi.

Samsun ve Atakum’da Kültür turizmi, ekonomisi ve endstrisi hakkında konuşma yapan Rektör Danışmanı ve Türkçe Öğretim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bekir Şişman, “Atakum yeni bir yerleşim merkezi. Atakum’da tarihi miras, doku ve eser bulamazsınız. Arkeolojik kazılarda çıkabilir ama şu anda böyle bir şey yok. Bu bölgede geleceğe yönelik kapalı ve açık hava müzeciliği yapılabilir. Sosyal ve kültürel mekanlarla da bu düşünce zenginleştirilebilir. Mesela bu mekanda el sanatları üretimi, ağaç oymacılığı, halı ve kilim dokumacılığı, geleneksel oyuncaklar, semaver ve süpürge, üretimi yapılabilir. Samsun’un bazı ilçelerinde bu işleri yapan birçok insan var. Bu tarz sanatlar bu alanda yapılarak turizm alanında gelen turistlerin dikkatini çekerek merak uyandıracaktır. Ya da yöresel yemeklerin bulunduğu bir alanda hizmet verebilir. Çünkü ülkemize gelen turistler kültürel varlıkların yanı sıra yöresel yemeklerinde tadını ve yapılışını merak ediyor. Yani gelen turist bu alanda yapılacak yöresel yemeğin yapılışını görecek anlayacak hatta tarifle yapacak ve yiyecektir. 2011 yılında gerçekleşen ‘Samsun Sempozyumu’ yapılmıştı orada yaptığım sunumda da Atakum’da Geleneksel el sanatları ve el sanatlarının envanteri açıklamıştım” diye konuştu.

Panelde, OMÜ İlahiyat Fakültesi İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kara ve AK Parti Atakum Belediyesi Başkan Adayı İshak Taşçı’da konuşma yaptı.

Düzenlenen panele birçok davetlinin yanı sıra parti mensupları da katıldı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.