REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

İlkadım’da çöpte devrim: Yeraltı konteyner sistemi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İlkadım’da çöpte devrim: Yeraltı konteyner sistemi
1.529
12 Mart 2014 - 9:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Karadeniz Bölgesi’nde bir ilke imza atarak yeraltı çöp konteyner sistemini hayata geçirdi. Bir devrim niteliğende olan proje ile yeraltına konulan konteynerlerle çöp toplamada ekonomik kazanç sağlarken, çevre kirliliğinin de önüne geçilmiş oldu.

Samsun’un metropol ilçesi İlkadım’da çöp sorununa kalıcı bir çözüm getirilerek, yeraltı çöp konteyner sistemine geçildi. 800 bin TL’si teşvik amaçlı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından karşılanan ve toplamda 2 milyon TL’ye mal olan sistem, kendini 1 yılda amorti edecek.

ÇÖP ÖNEMLİ BİR SORUNDU
Proje hakkında bilgi veren Başkan Demirtaş, “Bölgenin en büyük nüfusuna sahip olan ilçemizde çöp en önemli sorunlardan birisi. Özellikle gündüz artan nüfusu ile ilçemizin her yerinde çöp oranı da artıyor. Dolayısıyla çöp araçlarımız şehir merkezinde bir günde dört tur atarak çöp hizmetini sağlayabiliyordu. Bu hem maliyeti arttırıyor, hem de trafik sorununa yol açıyordu. Ne yapabilirizi düşündük. Yaptığımız araştırmalar sonucu yeraltı konteyner sistemini hayata geçirmeye karar verdik” dedi.

ÇÖP TOPLAMADA MALİYET AZALDI
Yaptıkları araştırmalar ve çalışmalar sonrasında ilçe genelindeki geniş yollara çöp konteyneri koyduklarını belirten Başkan Demirtaş, “İlçemizde 100. Yıl Bulvarı ve alt bölgede geniş yollara 100 adet yeraltı çöp konteyneri koyduk. Bu konteynerlerden çöpleri toplaması için iki adet vinçli kamyon aldık. Bunun avantajları çok. Daha önce 3 personelin yaptığı çöp toplama işini 1 kişi yapacak. Şoför hem aracı kullanacak hem de vinci kullanacak. Normalde 20 araçla 60 personel çalıştırıyorduk. Vardiyalı 4 şoförle hizmeti gerçekleştiriyoruz. Çok ekonomik bir sistem. Diğer yandan yer altı konteynerleri 500 litre kapasiyle eski konteynerlere göre 10 kat fazla büyük. Günde 4 tur attığımız yerlere bir tur atıyoruz. Çöp toplamayı daha ucuza malediyoruz. 2 kamyon ve 100 yer altı konteyneri 2 milyon TL’ye mal oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaygınlaştırılmasına yönelik projenin yüzde 40’ına desteği var. Sistem kendini 1 yılda amorti ediyor” dedi.

YENİ KONUTLARA YERALTI KONTEYNERi ŞARTI
Yeni yapılacak olan konutlarda yer altı konteyner uygulamasını zorunlu hale getirerek imar planına işlediklerini belirten İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Türkiye’de ilk defa şehir planına yer altı konteyner sistemi bulundurma şartı koyan belediye olduk. Yer altı konteyner sistemini kullanmayan konutlara ruhsat vermeyeceğiz. Yeni konutlarda vatandaş bize yer gösterecek. Biz de belediye olarak yer altı konteynerini belirlenen noktaya yerleştireceğiz. Dolayısıyla geleceği bir anlamda kontrol altına almış olduk. Modern şehircilik anlamında bu projeyi çok önemsiyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.