REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

İlkadım’da Vedat Yılmaz Sesleri Yükseliyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İlkadım’da Vedat Yılmaz Sesleri Yükseliyor
2.420
25 Mart 2014 - 9:17
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

30 Mart 2014 yerel seçimlerine sayılı günler kala siyasi partiler ve adaylar saha çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu süreçte Samsun’un en büyük ilçesi olan İlkadım’da CHP İlkadım Belediye Başkan Adayı Vedat Yılmaz’ın kazanma şansını istatistiki veriler eşliğinde değerlendirmeye çalıştık.

2009’DA 17 BİN OY BELİRLEYİCİ OLDU

2009 yerel seçimlerine, CHP seçmeninin üzerinde ittifak sağlayamadığı Nihat Batur ismiyle giren CHP, 37 bin 980 oyla yüzde 23,3 oranında kalmıştı. Ancak aynı CHP, 2 yıl sonra gerçekleşen 2011 genel seçimlerinde, 54 bin 733 seçmenin oyunu alarak İlkadım’daki CHP oyunun 55-60 bin civarında olduğunu göstermişti.

Aradan geçen 2 yıllık kısa süre içerisinde, yerel seçimlerde CHP’yi tercih etmeyen ancak genel seçimlerde CHP tercihini sandığa yansıtan 17 bine yakın seçmenin varlığı, 2009 seçimleri için AK Parti’ye karşı MHP’ye kayan oy sayısını göstermesi açısından oldukça önemli bir olgu.

2009 SEÇİMLERİNİN BELİRLEYİCİSİ CHP SEÇMENİ

MHP’li yetkililer tarafından sürekli inkar edilen ya da sayısal veri olarak 3-5 bin civarında değerlendirilerek küçümsenen bu ‘kayan oylar’ esasta 2009 seçimlerinin en ciddi belirleyeci etkeni olmuştu.

Bu rakam 2014 seçimlerine çok yaklaştığımız bu günler için de çok önemli bir gösterge. Aradaki farkı; 2009’da Nihat Batur’u sahiplenmediği için ve AK Parti adayının kazanmasını da istemeyen CHP seçmeninin seçimi kazanan Necattin Demitaş’a ne oranda destek verdiğine dair ciddi bir veri olarak değerlendirmek gerektiği kadar, CHP’li yetkililer için; 2014 yerel seçimlerinde seçmen davranışının nasıl tetiklenmesi ve etkilenmesi gerektiğine dair çok ciddi bir analiz zemini olması gerektiğini de düşünüyoruz.

Yani CHP yetkilileri, aslında CHP’ye oy verme eğiliminde olan ancak algı yönetiminin etki alanı içerisinde yer alan seçmen tabanına yönelik oluşturulan;’CHP bu seçimi kazanamaz’ algısını kırmaya dönük, matematiksel verilerin öne çıkarıldığı bir seçim propagandası yürütmeli idiler. Bunu ne kadar yaptılar, ne kadar becerdiler, sandıkta göreceğiz ancak CHP İlkadım Belediye Başkan Adayı vedat Yılmaz’ın zaman zaman mahalle mitinglerinde, oluşturulmaya çalışılan mevcut algıyı kırmaya yönelik sözlerine de şahit olduk. Yani CHP kanadında da “AK Parti’ye karşı MHP’yi seçmek lazım” şeklinde oluşturulmaya çalışılan algıya yüksek sesle bir itiraz var.

MHP’NİN İLKADIM’DA TABAN OYU NE KADAR?

2009 yerel seçimlerinde Necattin Demirtaş ismiyle 58 bin 362 oy alarak ipi göğüsleyen MHP’nin İlkadım ölçeğinde esasta ne durumda olduğunu ise yine 2 yıl sonrasında yapılan 2011 Genel Seçimleri gösterdi. Yerel seçimlerde CHP seçmeninin açık desteğini arkasına alarak seçimi burun farkı ile de olsa kazanan MHP, 2011 genel seçimlerinde 22 bin 32 oy alarak, “Benim tabanım aslında bu” mesajını da vermiş oldu. Bu rakamların oransal karşılığı olarak da, 2009 seçimlerine yansıyan yüzde 35,9 oy oranı, 2011 genel seçimlerinde yüzde 11,4’te kaldı.

Gelecek tepkileri bilmekle birlikte, bu durumun aslında ne anlama geldiğini net olarak ortaya koymak lazım: “Bütün şartların normal seyirde olması halinde İlkadım’da MHP’nin seçim kazanma şansı yok.”

İşin daha da ilginç yanı, 2009 seçimlerinde CHP’li seçmenin benimsemediği Nihat Batur ismine karşı kitlesel bir refleks olarak MHP’li adayın desteklenmesi mantıklı ise de, yine normal şartlar altında ve İlkadım özelinde tabanı daha güçlü olan partinin adayının desteklenmesi gerekliliği de ortada. Yani, İlkadım özelinde AK Parti’ye karşı adı konmamış bir birliktelik oluşturulmaksa amaç, mantıklı olan; MHP’nin adayının değil, CHP’nin adayının desteklenmesi gerektiğidir. Nitekim partilerin taban gücü de bu iddiayı doğrular nitelikte. 56 bin oyla seçim kazanılan bir yerleşim biriminde 54 bin kemik oyu olan partinin adayına karşı 22 bin oyu olan bir partinin adayının desteklenmesi, stratejik yanlışlığın en belirgin göstergesi olarak gözler önünde.

BÜTÜN BU RAKAMLAR NE ANLAMA GELİYOR?

Bütün bu veriler, rakamlar, istatistikler ne anlama geliyor? Aslında durum şu şekilde: Kamuoyunda özellikle MHP’lilerin enjekte etmeye çalıştığı gibi CHP İlkadım’da kazanma şansı olmayan, üçüncü parti konumunda falan değil. Esasta CHP, İlkadım’ın özellikle Gazi bölgesinde çok ciddi bir oy potansiyeline sahip olan ve seçimi kazanma gücü açısından MHP’ye oranla çok daha şanslı bir konumda.

Az önce de izah edilmeye çalışıldığı şekliyle; oy olarak, seçim kazanma eşiğine çok yakın bir orana sahip CHP İlkadım Adayı Vedat Yılmaz’ın kazanma ihtimali, neredeyse yarı yarıya oy oranına sahip MHPli Necattin Demirtaş’a göre çok daha fazla.

Nitekim, 2009 yerel seçimlerinde; bölgesel milliyetçilikten etkilenen oyların, CHP’nin aday tercihi nedeniyle oy tercihi değişen seçmenlere ait oyların ve bunların yanı sıra AK Partili olup aday tercihi ile ilgili yaşanan sıkıntılar çerçevesinde dağılan seçmen oylarının ve yine başka bir takım etkenlerle hedefinden şaşan oyların da etkisiyle gerçekleşen büyük sürprizin 2014 yerel seçimlerinde de aynıyla gerçekleşeceğini ummak son derece iyimser bir yaklaşım olacaktır.

2011 yılından sonra seçmen kategorisine giren ve 2014 seçimlerinde oy kulanacak olan 13 bine yakın yeni seçmen refleksini de değerlendirmeye katarsak, CHP’nin İlkadım’da seçimi kazanmasını engelleyecek tek faktörün özellikle MHP’li ve Camia yanlısı kişiler tarafından oluşturulmaya çalışılan ‘algı’ olduğu daha da belirginleşiyor.

Mikro milliyetçi algının etkisini kırmaya çalışan AK Parti’nin bu seçimlerde de kaybedebileceği ciddi bir miktar oy göz önüne alınırsa, CHP 2014 yerel seçimlerinin ciddi favorisi olarak tercih sebebi olacaktır.

Aksi halde, çok sayıda etkenin bir araya gelerek oluşturduğu 2009’un sürpriz sonucunun tekrarını beklemek ne CHP’lilere ne de CHP’den gelmesi muhtemel oyla kazanmayı umut eden üçüncü kişilere fayda sağlamayacaktır.

Analiz: Adnan Arslan
samsunAhaber

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.