REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Kadın Hakları Komisyonu: Siyasette Kadına Daha Çok Yer Verilmeli

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kadın Hakları Komisyonu: Siyasette Kadına Daha Çok Yer Verilmeli
1.149
05 Aralık 2013 - 16:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Samsun Barosu Kadın Hakları Komisyonu, 5 Aralık kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 79. yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Gerçek demokrasinin temel kriterinin kadın erkek eşitliğinin yaşama geçirilmesi olduğunun altını çizen komisyon üyesi avukatlar, kadın sorunlarının görmezden gelinmesine ve kadın sorunların çözümü için kurulmuş kurumların kaldırılmasına yönelik girişimlere son verilmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) 12. dönem sözcüsü ve Samsun Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Birgül Bilgin, siyasi partilere seslenerek, kadın vekil, belediye başkanları sayısının artırılarak ülke yönetiminde daha çok yer almak istediklerini kaydetti.

Samsun Barosu’nda toplanan Kadın Hakları Komisyonu üyesi avukatlar, Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin yıl dönümü dolayısıyla basın toplantısı düzenledi. Komisyon üyesi avukatların da hazır bulunduğu toplantıda açıklama yapan Samsun Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Birgül Bilgin, 5 Aralık 1934’te verilen kadınlara seçme ve seçilme hakkının kadın-erkek eşitliği bakımından büyük önem taşıdığını hatırlattı. 1934 tarihli yasanın kadınlara seçme ve seçilme hakkının yanında, çağdaş bir ülke olmanın da ilk adımının atıldığının altını çizen Av. Birgül Bilgin, “18 kadının ilk kez parlamentoya girdiği 1935 seçimlerinde kadın temsil oranı yüzde 4,5’ti. Bu öncü rolüne rağmen Türkiye’nin kadınların seçme ve seçilme oranı açısından günümüzdeki durumu pek de iç açıcı değildir. 2011 seçimlerine göre TBMM 24. dönemindeki kadın milletvekili sayısı bir önceki seçimlere göre 50’den 78′ e çıkarak 18 kişi artmıştır. Böylece TBMM’de geçen dönem yüzde 9 olan kadınların temsil oranı da yüzde 14’e çıkmıştır. Ancak ülkemiz bugün kadınların siyasette ki yeri açısından devraldığı bu önemli mirası olması gereken seviyeye getirememiş, siyasi partilerin seçim listelerinde, kadın adaylara etkin bir biçimde yer verilmemiştir.” dedi.

“DEVLET, KADININ BİREY OLDUĞUNU GÖZ ARDI ETMEMELİ”

Türkiye nüfusunun yüzde 49,8’ini (37 milyon 671 bin) kadınların oluşturduğunu anımsatan Av. Bilgin, “Ülkemizde, kadının insan hakları sorunları giderek artmaktadır. Kadına yönelik eşitliğe aykırı uygulamaların temelinde toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve ayrımcılığı yatmaktadır. Devlet politikalarının belirlenip uygulanmasında kadının ‘birey’ olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. Kadınlara Yönelik Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılmasına yönelik Uluslararası tüm sözleşmelerin de referans alınması gerekmektedir. Gerçek demokrasinin temel kriteri olan kadın erkek eşitliğinin yaşama geçirilmesi gerekirken, kadın sorunlarının görmezden gelinmesine, kadın sorunların çözümü için kurulmuş olan kurumların kaldırılmasına yönelik girişimlere son verilmelidir.” şeklinde konuştu.

“ÜLKE YÖNETİMİNDE YER ALMAK İSTİYORUZ”

Siyasi partilere seslenen komisyon başkanı Av. Birgül Bilgin, “Yerel ve genel seçimlerde kadınlarımıza hak ettiği yerleri vererek süregelen haksızlıkları durdurmak sizlerin ellerinde diyoruz. Daha çok kadın vekiller, daha çok kadın belediye başkanları çıkararak ülkemizin yönetiminde yer almak istiyoruz. İnanıyoruz ki kadın, erkek birlikte görev aldığımızda ülkemiz daha aydınlık, daha güçlü olacaktır. Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkının kazanıldığı günün 79. yıl dönümünde herkesi bu doğrultuda mücadeleye çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.