REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Metin Burma: “EL ATMA YASASI AÇIKGÖZLERE YARADI”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Metin Burma: “EL ATMA YASASI AÇIKGÖZLERE YARADI”
2.126
24 Mayıs 2013 - 16:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Zamanımızda çağdaş kentler üretebilmek için yeterli bir yasal alt yapının olmadığını belirten Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, “ Buna bir de el atma diye bilinen yasayı kullanan açıkgözler eklenince, sosyal altyapı alanlarını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyayız” dedi.

Mevcut İmar Kanunu’nun ve onun uygulama yönetmenliklerinin önü açık, sürdürülebilir kentler üretme noktasında yetersiz kaldığını belirten Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, “Ne kadar hakkaniyetli, adaletli olursanız olun, İmar Kanunu ve onun yönetmenliklerinin bugünkü hali ile istediğinizi yapmanız olanaksızdır. O nedenle, kanunun acilen ele alınması, çağdaş ölçüler içinde kentlerin önünün açılması gerekiyor.

Her beklenen gün çözümsüzlüğe doğru gitmektedir. Kentler, karanlık, dipsiz bir kuyu gibi Ülkenin bütün kaynaklarını tüketir hale gelmiştir. Kentler rant alanları olarak kullanılmaktadır. Halbuki, kentlerin kentsel yaşamı kolaylaştıracak, kentliliğin getirdiği imkanları kullanabilecek düzenlemelere muhatap olabilmesi gerekiyor.

Kent rantlarının kente harcanması konusunda yasal tedbirler alınmalıdır. Bu düzenlemeler içinde kültürel sosyal alt yapı alanları da daha geniş, imkan verici, yaratıcı ölçüler içinde bırakılmalıdır.

Son yıllarda torba yasa ile çıkardıkları kamulaştırmasız el atmadan kaynaklanan henüz kamunun eline geçmemiş ama imar planlarında kamusal alan olarak öngörülen yerleri artık insanlar bunların takipçiliğini yaparak bu yoldan para kazanır olmuşlar.

Bir takım açıkgözlerde halkın elinden bu yerleri, tamamen spekülatif amaçla toplayıp, daha sondadan kamulaştırmasız el atma noktasında belediyelere, milli eğitime yani kurumlara dava açmaktadır. Bu konuda idareler olarak altından çıkamayacağımız rakamlarla karşı karşıyayız.

Burada kentler sosyal alt yapı alanlarını kaybetmekte karşı karşıyayız. Belediyeler bu yükün altından kalkabilecek durumda değildirler. Acil olarak bu konuda bir yasal düzenlemeye ihtiyaç vardır.” şeklinde konuştu.

Sayın vekillerin, memlekette neler oluyor, bitiyor? diye merak edip bu konuda gerekli girişimlerde bulunmaları gerektiğinin de altını çizen Başkan burma, konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Kentler zaten sosyal alt yapı alanları bakımından, fakirdir. Bu nedenle düzenleme ortaklık paylarının buna yeterli ölçüde olmasını sağlamak, bitmiş planlar üretebilmenin yollarını tanımlamak gerekmektedir.

Kamulaştırmasız el atma yasası ile ilgili torba yasa bir kez daha gözden geçirilmeli ve gelecekte çok büyük olumsuzluklar yaratacak olan bu durum değerlendirilmelidir. Bunu kentler için bir tehdit olarak gördüğümü belirtmek istiyorum. Çok ciddi sorunlarla karşı karşıyayız.” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.