REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Metin BURMA’nın sel ile ilgili açıklamaları

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Metin BURMA’nın sel ile ilgili açıklamaları
1.673
07 Ağustos 2013 - 7:48
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Arife günü gece saat 23’den itibaren Atakum‘un çok etkili yağmur yağışı altında kaldığını, bunun da ilçede sele neden olduğunu belirten Atakum Belediye başkanı Metin Burma, ” Islah çalışmaları bir an bitsin, ilçemiz bir daha böylesi felaketlerle karşılaşmasın diye endişeleniyordum ama maalesef bayram günü, meteorolojinin bile öngöremediği büyüklükte, geçen yıl felakete neden olan yağışın iki katı büyüklüğündeki yağmur, dün(Perşembe) öğlen saatlerine kadar devam etti.” dedi.

Atakum’da geçen seneki yağmurdan sonra başlayan dere yatakları, çanaklar, baksların ıslahının henüz tümüyle tamamlanamadığı, bunun da beklenenin üstünde bir sıkıntı yarattığını dile getiren Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, “Çalışmalar konusunda geç kalınmıştır. Bunu görüyoruz. Her tv programında da üstüne basarak söylediğim gibi, kanalizasyon sisteminin geriye tepmesinin de mutlaka önlenmesi gereken bir husus olduğu artık apaçık ortaya çıkmıştır. Bu en az yağmur sularının oluşturduğu sel kadar, hatta düzlük bölgelerde, yukarıdan gelen yağmur sularının kanalize edilememesi nedeniyle oluşan basınçla, bakslardan 1-2 metre kadar yukarıya fışkıran sular, selden daha fazla önem kazanmakta ve bizi çok zorlayan, üstelik mani olamadığımız bir durum ortaya çıkmaktadır. Bu sorunu özelilikle, Kilyos Deresi yani Balaç’ın Doğu ve Batı tarafındaki çanak, ayrıca Yeni Mahalle’nin Cağaloğlu Bulvarı üstünde kalan büyük çanakta toplanan büyük ve yoğun suların, hızlı bir şekilde aşağıya inmesi ile karayolunda bulunan bakslar ve rögarlarda yaşadık” dedi.

Uzun zamandan beri yağmur yağmasa da ıslah çalışmaları bir önce bitse, bu korkuyla yaşamaktan kurtulsak diye günlerini geçirdiğini, ancak olmadığını, bu felaketin gerçekleştiğini de sözlerine ekleyen Başkan Burma, “Yaşanan bu olumsuzluklardan dolayı çok üzgünüm. Bu aslında, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Devlet gücü ile üstesinden gelinmeyecek bir durum değildir. Kuşkusuz felaketler gücü aşabilir. Bu da öyle bir haldir. Şimdi DSİ, Karayolları, Büyükşehir Belediyesi ve afet işleri başta olmak üzere, konu önceden planlanana ek olarak ve benim daha önce işaret etiğim hususları da içerecek şekilde ele alınmalıdır. Denize dik akan cadde ve sokaklardan gelen suları denize rasyonel olarak ulaştırmak, düzlük bölgelerde suyun toplandığı Vadiler, Yeni Mahalle, Mediva, Mustafa Kemal Bulvarı, Vatan, Gaffar Okan Caddesi gibi alanlarda yeterli kesitte bakslar bulundurarak, suların direkt denize ulaştırılması gerekmektedir.

Suyun bu dere ağızlarına ya da bakslarına gelecek şekilde düzenlemesi ile de bir çözüm üretilebilir. Ancak kanalizasyon sisteminin geriye şişmesi işte bu muhakkak çözülmesi gereken en acil sorunlardan birisidir ve ben her defasında buna işaret ediyorum. Bugün bir kez daha gördüm ki, bu sorun çözülürse, dere yatakları ıslahları da bitirildiğinde, ne kadar yağarsa yağsın, bunca devlet gücü bu kadar aciz kalmayacaktır.”diye konuştu.

Sel olaylarının kendisini çok yorduğunu da söyleyen başkan Burma, ” Sayın Valimiz Hüseyin Aksoy’un ,acilen hem yapılanları, hem yapılamayanları hem de yeni durumları gözden geçirmek için en kısa zamanda taşkın kurulunu toplantıya çağırması gerekmektedir. Kuşkusuz ben, suçlu aramıyorum. Yaşadığımız bir afettir. Bu kadar yağmura, sele rağmen yine de şükürler olsun ucuz atlatılmıştır.

Devlet geçen sene yaşadığımız afette Atakum Belediyesi’ne yardım etmeyi göz ardı etmişti. Halkın uğradığı zararı ziyanı karşılama noktasında devlet yardım etmek zorundadır.

Atakum Belediyesi’nin de bu afetten gördüğü zarara devletin katkı vermesi gerekmektedir. Bu halk bizim halkımızdır, mağduriyetleri giderilmelidir. Aksi takdirde tüm zarar gören hemşerilerimize bana göre hukuken tazminat hakkı doğar. ” şeklinde konuştu.

Bütün bu yaşananlardan herkesin üzerine düşeni alması gerektiğini de belirten Başkan Burma, konuşmasını şöyle sürdürdü:” Hepimiz artık yeter bu son olsun deyip, gereken dersleri çıkarmalıyız. Islah çalışmalarında bulunan firmalar da oyalamasınlar, ellerini çabuk tutsunlar. Yüreğimi yukarı çekiyordum, yağmur gelmeden çalışmalar bitse diyordum ama maalesef bayram günü, meteorolojinin de öngöremediği büyük bir yağmurla karşı karşıya kaldık. Ben herkese geçmiş olsun dileklerimi iletirim. Üzüntülü bir gün yaşamış olmamıza rağmen, bugün bayramdır. Affetme, kucaklaşma, yardımlaşma, birlik ve beraberlik zamanıdır. Herkesin bayramını içtenlikle kutluyor, yaşanan felaketten inşallah ilgilileri, yetkileri, sorumluları ders çıkarır diye umut ediyor, en çok da bunu diliyorum. Diğer bir dileğim ise, yağmur bittiğinde, sular çekilmeye başladığında, halkımızla, onların sorun ve istekleri ile sadece biz baş başa kalmayalım, başta büyükşehir olmak üzere diğer kurumların da burada olmasıdır.

Unutulmasın ki, biz alt belediye olarak esas yetkili olan Büyükşehir ve diğer kurumların sadece yardımcısıyız. Halkımız sorumluluğun kimde olduğunu bilmeli ve bunu unutturmamalıdır.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.