REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Organların Para Karşılığında Verilmesi Suç Mu?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Organların Para Karşılığında Verilmesi Suç Mu?
1.456
26 Şubat 2014 - 6:32
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi İl Koordinatörü Dr. Mehmet Kazak, “İster kadavra ister canlı vericili nakil olsun, kanuni, tıp etiği ve genel ahlak kuralları açısından organlar kesinlikle bir çıkar karşılığında bağışlanamaz” dedi.

Kadavra organ bağışlarında herhangi bir maddi talep olduğunda görüşmenin bitirildiğini söyleyen Dr. Mehmet Kazak, “Adı üzerinde ‘bağışlanan’ her ne olursa olsun karşılık olmamalıdır. Aksi halde bu durum ‘bağış’ değil ‘satış’ olur ki, bu da kabul edilemez. Eğer canlı vericili bir nakil söz konusu ise, ülkemiz kanunları organ bağışının ancak 4. dereceye kadar olan akrabalar arasında olabileceğini öngörmektedir. Bu kişiler akrabalıklarını nüfus kayıtlarıyla kanıtlamakla yükümlüdürler. Sağlık Bakanlığı’nın Organ ve Doku Nakli Ulusal Koordinasyon Sistemi’ne kayıtlı olmayan hiçbir kimse organ vericisi olamaz ve yine bu sisteme kayıtlı olmayan hiçbir kimseye de organ nakli yapılamaz. Kanunlarımızda açıkça belirtildiği üzere, 2238 sayılı Yasa’nın 3 ve 4. Maddesi ile bir bedel veya başka bir çıkar karşılığı organ ve doku alınması ve satılması, konuya ilişkin her türlü reklam yasaklanmıştır. Yine aynı şekilde para veya başka bir çıkar karşılığı ya da insancıl bir amaca uymayan bir düşünce ile verilmek istenen organ ve dokuların alınması da reddedilmiştir” diye konuştu.

Kanunda yer alan 3,4 ve 15 maddeleri hatırlatan Kazak, “Madde 3: Bir bedel veya başkaca çıkar karşılığı, organ ve doku alınması ve satılması yasaktır. Madde 4: Bilimsel, istatistiki ve haber niteliğindeki bilgi dağıtımı halleri ayrık olmak üzere, organ ve doku alınması ve verilmesine ilişkin her türlü reklam yasaktır. Ayrıca aynı kanunun Ceza Hükümleri başlığı altında, ‘Madde 15: Bu kanuna aykırı şekilde organ ve doku alan, saklayan, aşılayan ve nakledenlerle bunların alım ve satımını yapanlar, alım ve satımına aracılık edenler veya bunun komisyonculuğunu yapanlar hakkında, fiil daha ağır bir ceza gerektirmediği takdirde iki yıldan dört yıla kadar hapis ve 50 bin lira’dan 100 bin liraya kadar ağır para cezasına hüküm olunur’ şeklinde açıkça beyan edilmiştir. Organ Nakli faaliyetleri bu yasalara uygun şekilde yürütülmektedir” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.