REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Samsun’da Sivil Toplum Kuruluşlarından Dershanelerin Kapatılması Kararına Tepki

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Samsun’da Sivil Toplum Kuruluşlarından Dershanelerin Kapatılması Kararına Tepki
1.453
18 Kasım 2013 - 14:05
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Samsun’da bulunan sivil toplum kuruluşları hükümetin dershanelerin kapatılmasına yönelik kanun taslağına karşı ortak bir basın açıklaması yaptı. Dershanelerin ihtiyaçtan doğduğuna, özel okula dönüştürülmesinin çare olmayacağına dikkat çekildi. Dershaneleri kapatmanın hür teşebbüse darbe vurmak olacağının altı çizilen açıklamada, dershanelerin de birer KOBİ olduğunu ve 75 ayrı sektöre ekonomik katkı sağladığına vurgu yaptı.

Dershanelerin birer ticari işletme olduğu vurgulanan açıklamada, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ihtiyaçtan, arz talep değişimine bağlı olarak doğduğuna vurgu yapıldı. Açıklamada, “Sınav sistemindeki çarpıklıklar dershanelerin doğuşunun en büyük sebebidir. Kaldı ki bu müesseseler sadece Türkiye’de değil Avrupa, Amerika, Çin olmak üzere ve dünyanın birçok ülkesinde vardır. Bu ve benzeri sebepler akılcı ve reel politikalarla ortadan kaldırılmadıkça bu sorunu çözmek mümkün görülmemektedir. Bırakınız normal okullarda okuyan öğrencileri, eğer Fen lisesinde ve özel okullarda okuyan gençlerimizin hepsi de dershaneye gitmek zorunda hissediyorsa herhalde bunda dershanelerin bir kabahati yoktur. Bu nedenle dershaneleri doğuran sebepleri ortadan kaldırmadan dershaneleri kapatmaya kalkmak mantıklı ve akılcı bir davranış değildir.” denildi.

DERSHANELERİ KAPATMAK HÜR TEŞEBBÜSE DARBE VURMAKTIR

Ortalama yıllık ücreti bin 500 – 2 bin lira olan dershaneleri kaldırıp fiyat aralığı 10 bin ile 20 bin lira arasında değişen özel okulları alternatif olarak sunmanın, dershaneciliği merdiven altına iterek kayıt dışı çalışmayı teşvik etmenin, velileri astronomik ücretlerle verilen özel derslere yönlendirmenin ne ekonomik ne de sosyal bir yanı olmadığı ifade edildi. Açıklamada şöyle denildi: “Kaldı ki, özel okulların dershanelerin yerini tutması asla mümkün değildir. Bugün bırakın özel okulları, fen liselerinde okuyan gençlerin hemen hepsinin dershaneye gitmesi bile başlı başına önemli bir göstergedir. İş dünyası toplumun ihtiyaçlarına göre yatırım ve girişim yapma hakkına sahiptir. Dershaneleri kapatmaya çalışmak teşebbüs hürriyeti ile çelişiyor. Yapılan iş kanunlara aykırı olmadığı sürece, toplumun, ülkenin genel menfaatlerini zedelemediği sürece Anayasa teminatı altındadır. Teşebbüs özgürlüğünün olduğu yerde insanlar ekonomik değer taşıyan her şeyi üretmek, dağıtmak, pazarlamak amacıyla şirketler, iktisadî girişimler kurabilirler. Dershanelere izin vermemek bunu yapmayı en azından zorlaştırır, bu yüzden dershaneleri kapatma girişimi, teşebbüs özgürlüğüne aykırıdır. İş dünyası olarak, bu yasal düzenlemenin kanunlaşması durumunda asla hukuki olamayacağını ve ülkemize ciddi zarar vereceği endişesini taşıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı ve Hükümet bu görüşleri dikkate alarak hatada ısrar etmemelidir.

DERSHANELERİ KAPATMAK ANAYASA’YA AYKIRIDIR 

Anayasa’mızın 48. maddesinde “Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir. Özel teşebbüsler kurmak serbesttir.” ifadesi yer alır. Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik hukuk devleti ilkesinin altını dolduran hürriyetlerden biri olan teşebbüs hürriyetinin Meclis marifeti ile de olsa gasp edilmesi, kısıtlanması kabul edilemez. Bu açıdan Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershaneleri kapatmak üzere hazırladığı kanun taslağı, Anayasa’nın 48. maddesi ile devletin temel amaç ve görevlerini tanımlayan 5. maddesine aykırıdır. Ayrıca dershanelerin kapatılması 1-AİHS ve anayasal çerçevede eğitim ve öğrenim hakkının kısıtlanması, 2- Çalışma ve sözleşme hürriyetini kısıtlama, 3- Kişi hakları sadedinde kişilerin maddi ve manevi varlığını geliştirme hakkını kısıtlama, 4- Mülkiyet hakkının ihlaline de neden olur.

DERSHANELERİ KAPATMAYI DÜNYAYA ANLATAMAZSIN
Birer halk kurumu, özel müteşebbis olan dershaneleri kapatmak, çalışmalarını yasaklamak, eğitim özgürlüğü ile özel girişime karşı bir hareket olup bunu halkımız başta olmak üzere, Avrupa’ya ve Dünyaya anlatamazsınız.

DERSHANELER DE BİRER KOBİ’DİR

Dershanelerin birkaç istisna dışında, öğretmenler tarafından az sermayeyle kurulmuş, yoğun emekle çalışan küçük işletme, yani KOBİ’dir. Bakkalından kasabına, manavından berberine kadar onlarca sektörde faaliyet gösteren KOBİ’lere yönelik önemli devlet destekleri sunulurken, eğitim sektöründe faaliyet gösteren dershanelerin kapatılmak istenmesi son derece düşündürücüdür.

Dershaneler eğitim sektörünün dışında, dolmuştan büfeye, lokantadan kırtasiyeye, turizmden konaklamaya kadar 75 farklı sektörde faaliyet gösteren esnaf, tüccar ve sanayicilere katkı sağlıyor. Kapatma girişimi, dünyanın ekonomik krizlerle boğuştuğu bir dönemde özellikle küçük esnafı olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

OKUMA SALONLARINI KAPATMANIN AKLİ, ZİHNİ VE RUHİ YÖNDEN HİÇBİR İZAHI YAPILAMAZ
Tamamen gelir durumu zayıf öğrenciler için tasarlanmış, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere özellikle fakir semtlerde yaşayan gelir seviyesi düşük gençlere bedava eğitim hizmeti veren “okuma salonlarının” kapatılma düşüncesinin ise hiçbir akli, zihni ve ruhi bakımdan izahının yapılacağını düşünemiyoruz. Okuma salonlarının kapatılma girişimi ise tam anlamıyla bir faciadır.

AYRIŞTIRMAYA, YASAKÇI ZİHNİYETE GERİ DÖNÜŞ İSTEMİYORUZ

Millet olarak ne çektiksek toplumun ayrıştırılmasından, demokratik hak ve özgürlüklerin, düşünce ve inanç hürriyetinin kısıtlanmasından, hukukun ayaklar altına alınmasından çektik. Bu nedenle, Sayın Başbakan’ın liderliğinde, temel hak ve özgürlükler, hukukun üstünlüğü, düşünce ve inanç hürriyeti alanlarda son 11 yılda yapılan reformları destekledik. Bir taraftan temel hak ve özgürlüklerin çerçevesini genişletirken diğer taraftan, özellikle de teşebbüs hürriyetini yasaklayıcı girişimlerde bulunulmasını anlamak mümkün değildir. Bizler aşağıda isim ve imzaları bulunan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri olarak, Sayın Başbakanımızın milletimizde infiale sebebiyet veren bu hadiseyi iyi okumasını bekler, Bakanlar Kurulu’nda bugün görüşülecek olan tasarıyı rafa değil çöpe atmasını diler, saygılar sunarız. Bizler aşağıda imzası bulunan Samsun Sivil Toplum Kuruluşları olarak yukarıda bir kısmını belirttiğimiz nedenlerden hükümetin dershaneleri kapatılması için hazırladığı kanun iptal edilmesini talep ediyoruz.”

Açıklamada, Osman Reis Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu(KASİF) Başkanı, Metin Genççakır Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı, Abdurrahman Hacıkerimoğlu Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Başkanı, Ali Haydar Toroman Çarşamba Sanayici ve İşadamları Derneği (ÇARSİAD)Başkanı, Ahmet Aydın Bafra Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Başkanı, Berrin Şenel Samsun Girişimci Kadınlar Derneği (SAGİKAD) Başkanı imzaları yer aldı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.