REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Samsun’daki Ankette Hekimler Mutsuz Çıktı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Samsun’daki Ankette Hekimler Mutsuz Çıktı
1.162
13 Mart 2014 - 19:18
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

14 Mart Tıp Bayramı kutlanırken, Samsun’da hekimler arasında yapılan ankette yüzde 87’sinin mutsuz olduğu ortaya çıktı.

Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, Samsun’da hekimler olarak aralarında bir anket yaptıklarını açıkladı. Dr. Dinççağ, yaptıkları ankette hakimlerin mutsuz olduğunun ortayı çıktığını söyledi.

Hekimler arasında yapılan bir ankette gerek kamuda gerek ise özel sektörde çalışan hekimlerin yüzde 87 oranında mutsuz olduğu cevabı alındığını ifade eden Dr. M. Emin Dinççağ, “Zor stresli bir meslek olan hekimlerin yüzde 40’ının sigara içtiği, yüzde 37’sinin hipertansiyonu olduğu, yüzde 32’sinin koroner arter hastası olduğu anlaşılmıştır. Hekimlikte sürekli değişen kurallar, yönetmelikler de diğer bir stres nedeni olarak ileri sürülmüştür. Hekimlerin çalışma koşulları, çoğu yerde hijyen ve sağlık kurallarına hiç uymadığı nöbet odalarında çoğu kez lavabo, tuvalet olmadığı, hasta muayene odalarının standartların altında ve gerekli havalandırma şartlarını taşımadığı görülmüştür. Birçok ilçede branşında tek olan hekimlerin, her saat icapçı olduğu bunun da stres ve bunalım nedeni olduğu tespit edilmiştir. Çalışma saatlerinin özellikle asistan hekimlerde uluslararası standartların çok üstünde olduğu, 48 saat dinlenmeden çalışma gibi ne insani ne de sağlık kurallarına uymayan çalışma saatlerinin olduğu anlaşılmıştır. Aile hekimlerinin koruyucu sağlık hizmetlerine ayıracak zamanının olmaması, hekimin ilgi alan dışı işlerle zaman harcamaları ve toplum sağlığı merkezindeki hekimlerin görev alanlarındaki belirsizlik en çok tartışılan konular arasında olduğu tespit edilmiştir. Özellikle iş yoğunluğu çok olan, nüfusu yoğun olan ilçelerde tek branş hekim olması durumunda stres faktörü daha çok yaşanmaktadır” dedi.

Son zamanlarda hekimlerin sürekli şikayet edilmeleri, bu şikayetlerin isimsiz ve imzasız olanlarının bile dikkate alınarak hekimlerin soruşturmaya uğramaları diğer bir stres nedeni olduğunu hatırlatan Dr. Dinççağ, “Yapılan ankette, hekimlerde, varis hastalığının da önemli ölçüde olduğu, antidepresan kullanan hekimlerin sayısının da yüksek olduğu, hepatit B taşıyıcısı olanların oranının da endemik değerlerin üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Ankette ‘Neyi değiştirmek istersiniz?’ sorusuna hekimlerin cevabı, en çok performansa dayalı sistemin değişmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Yine hekimlikte güven duygusunu zedeleyen bir faktörün de performansa dayalı sistem olduğuna inandıkları sonucu ortaya çıkmıştır. Pek çok meslekte görülen ve ‘tükenmişlik sendromu’ denen problemin hekimlikte en çok olduğu anketten çıkan sonuçlardan anlaşılmıştır. Başkasına şifa dağıtan, halkın sağlık sorunlarıyla uğraşmak ve çözmek görevi olan hekimlerin kendilerinin de dertli olduğu ve çoğu bu mesleğe severek girdiklerini ancak yapmak istemediklerini beyan etmişlerdir” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.