REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Seçimler 2023 Vizyonunu Belirleyecek

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Seçimler 2023 Vizyonunu Belirleyecek
1.253
04 Kasım 2013 - 15:09
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden (OMÜ) Şehircilik ve Altyapı Mühendisliği Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Demir, 5 ay sonra Türkiye’ninsiyasi yelpazesini değil, 2023 vizyonunu ve gelecekteki konumunu belirleyecek bir seçim yapılacağını kaydetti.

Bazı partilerin aday adaylık sürecini tamamlamasıyla belediye başkan adayları yavaş yavaş sahaya inerken, seçmenler de kendilerini ve yaşadıkları şehri her yönüyle geleceğe hazırlayacak adayları belirlemeye çalışıyor. Genel seçimleri etkileyecek yerel seçimlerin, 21. yüzyıl belediyeciliğine geçişte önemli rol üstlenmesi bekleniyor. Adayların kampanyaları süresince izlemeleri gereken politikalar, seçmenin tercih yaparken göz önünde bulunduracağı kriterlere ilişkin değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Yusuf Demir, “Seçmenin doğru değerlendirebilmesi için karşısına gelen adayların istedikleri kalite ve nitelikte olması gerekecek. Çünkü önümüzdeki yüzyılın belediyeciliği, hizmet anlayışından öte sosyal belediyecilik anlayışının ağırlık kazanacağı, müşteri memnuniyetine dayanan bir felsefeye oturacaktır. Artık vatandaşlar, memnun kalacağı ve geleceğe taşınabilecek hizmet kriterlerine bakacak. Bu da belediye başkan adaylarında vizyon anlamında aranması gereken en temel kavramlar olacaktır.” dedi.

ADAYLAR HALKA SADECE PROJELERİNİ ANLATMALI

Seçmenin adayların vizyonuna ve ufkunun genişliğine bakacağının altını çizen OMÜ Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı, Şehircilik, Altyapı Mühendisliği ve Tarımsal İnşaat Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Demir, şunları kaydetti: “Aday olacak arkadaşlarımız kesinlikle kişisel hırs, ihtiras, beklenti polemiğine girmeden, seçime girecekleri ile veya ilçeyi geleceğe nasıl taşıyacaklarına ilişkin proje ve vizyonlarını ortaya koymalıdır. Başkan olacak aday, sadece kendi seçmenine değil bütün insanlara hizmet edecektir. O nedenle insanları ötelemeden, kişisel polemik ve kimliğe, sen ben kavgasına dönüştürmeden, her grubu kucaklayabilmeli, birleştirici olmalı, her kesimle sıkı ilişki içinde bulunabilmelidir. Vizyonunu, projelerini, hedeflerini bütün toplum için ortaya koymalıdır. Halk beğenir ve takdir ederse o zaman şehir kazanmış olur. Aksi takdirde kaybeden ülke ve toplum olacaktır.”

KLASİK BELEDİYECİLİK DÖNEMİ KAPANDI

Belediyecilikte klasik anlayışın yerini bilim, teknoloji, iletişim ve sosyal belediyeciliğin aldığına da değinen şehircilik ve alt yapı uzmanı Prof. Dr. Demir, “Değişen ve gelişen küresel çağda asfalt dökme, çöp toplama, kaldırım restorasyonu veya park bahçe yapmak hizmet olmaktan çıkmıştır, bunlar artık mecburiyettir. Önemli olan 21. yüzyıla uygun bir belediyecilik vizyonunu ortaya koyabilmektir. Bu gün adaylar, toplumun şekillenmesinde, geleceğe taşınmasında, ufuk ve vizyonunu oluşmasında mutlak suretle rol alacak kişiler olacaktır. Artık yerel seçimlerde adaylara körü körüne inanan ve siyasi kimlik ile oy veren bir halk yok. Toplum kesinlikle adayları bir süzgeçten geçirecektir. Makama oturayım, bununla bir çevre oluşturayım, belli sınırlar içinde hizmet ederim mantığı ile yapılacak belediyecilik dönemi kapanmıştır. Bu makamları yüceltecek, toplumun hizmetine sunacak, halkın beğenisini kazanacak insanların oturması gerekmektedir. Aksi takdirde 21. yüzyıl teknoloji ve gelişmişliğe ayak uyduramaz ve kaybeden ülke oluruz. Bu seçimlerin yeni Büyükşehir Yasası’nın akabine denk gelmesi ayrı bir anlam taşımaktadır. Özellikle Ordu gibi yeni büyükşehir olan illerde belediyeciliğin yeni vizyona uygun gelişebilmesi için bu seçimler çok daha önemli hale gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.