REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Sheraton Otel Yıkılacak mı?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sheraton Otel Yıkılacak mı?
1.915
08 Ekim 2013 - 17:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Samsun 1. İdare Mahkemesi Mimarlar Odası Samsun Şubesi’nin yürütmenin durdurulması talebi ile açtığı davada İlkadım ilçesi Liman Mahallesinde denizin kenarına inşa edilen 29 katlı otel ile ilgili hazırlanan imar planı ve plana uygun olarak hazırlanan yapı ruhsatını hukuka aykırı bularak yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Samsun’un İlkadım ilçesi Liman Mahallesi’nde denizin kenarına Tanrıverdi Şirketler Grubu tarafından inşa edilen 130 metre yüksekliğinde 29 katlı otelin 3621 sayılı Kıyı Kanunu ile 3194 sayılı İmar kanunu’na aykırı şekilde inşa edildiğini öne süren Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanlığı, Samsun Büyükşehir Belediyesi Yüksek Yapılar Yönetmeliği uyarınca yüksek binalar için Çevresel Etki Değerlendirme raporu hazırlanmadığını gerekçe göstererek yürütmenin durdurulması talebi ile Samsun 1.İdare Mahkemesine 6 Nisan 2012 tarihinde dava açtı.

Talebi değerlendiren Samsun 1. İdare Mahkemesi Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu otel projesi ile ilgili aldığı imar planı değişikliği teklifini ve teklife uygun olarak hazırlanan yapı ruhsatını hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna karar vererek telafisi güç zararların doğabileceği ihtimali üzerine Samsun Bölge idare Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mahkemenin verdiği kararı kamuoyu ile paylaşan Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Selami Özçelik “Yasalar, yönetmelikler ve şehircilik kuralları yok sayılarak Belediye Meclis kararıyla ayrıcalıklı yapılaşma koşullarıyla donatılan bu yapı adeta, imar rantının Samsun üzerindeki egemenliğini simgelemektedir. Bu anlayış sürdürüldüğünde Fener Plajı da halkın kullanımından alınıp otelin kullanımına yönlendirilecektir. Daha önemlisi yasa ve yönetmelikleri gözardı eden bu kötü örnek, özellikle kıyıdaki Fuar ve diğer dolgu alanları için emsal oluşturacaktır. Bu yöredeki Kruvaziyer Liman önerileri de dikkate alındığında, tüm sahilin benzer yapılarla işgali kaçınılmaz olacaktır. Anayasamız, kıyıların, devletin hüküm ve tasarrufu altında olduğunu ve kullanılmasında öncelikle kamu yararı gözetilmesi gerektiğini belirlemiştir. Bu yapılaşma ile kıyı, toplumun kullanmasına kapatılmakta ve kamu yararı yok sayılmaktadır. Samsun 1. İdare Mahkemesi açıkladığı nedenlerle söz konusu proje hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Tıpkı katlı yol projesinde olduğu gibi, betonarmesi bitme aşamasına gelen bu yapının karar alma sürecinde de yasa, yönetmelikler, şehircilik ilkeleri ve kent kamuoyunun görüşleri dikkate alınmayarak yaratılmıştır. Kentin karar vericileri, bundan böyle yeni kararlar alırken yargı kararlarını hatırlamalı ve kentin geleceğini ilgilendiren kalıcı yatırımlar konusunda daha duyarlı olmalıdırlar “dedi.

Kaynak: cihan

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.