REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Türkiye’deki Ölümlerin Yüzde 42.5’i…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Türkiye’deki Ölümlerin Yüzde 42.5’i…
1.316
29 Eylül 2013 - 19:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Merkezi Samsun’da bulunan Sağlıklı Yaşamı Destekleme Derneği (SAYMER) Yönetim Kurulu Üyesi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Aytekin Aksakal, ülkemizde ölümlerin yüzde 42.5’inin koroner kalp hastalığı kökenli olduğunu söyledi.

Dünya Kalp Günü nedeniyle bir açıklama yap Dr. Aksakal, koroner arter hastalığına bağlı ölüm oranlarının, son 40 yılda azalmasına rağmen halen tüm dünyada başlıca ölüm nedeni olduğunu söyledi. ABD’de halen 35 yaş ve üzeri ölümlerin yaklaşık üçte birinin, Avrupa’da ise tüm ölümlerin yüzde 48’inin, ülkemizde ise Türk erişkinlerde kalp hastalığı ve risk faktörleri çalışmasında nedeni bilinen ölümlerin yüzde 42.5’inin koroner kalp hastalığı kökenli olduğuna dikkati çeken Aksakal, “Türkiye genelinde erişkinlerde kalp hastalığı sıklığı yüzde 6.7, Karadeniz ve Marmara bölgelerinde en yüksek; Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinde en düşük oranda olduğu rapor edilmiştir.” dedi.

Enerji alımı ve harcanması arasındaki dengesizlik sonucu vücuttaki yağ kitlesinin yağsız vücut kitlesine oranla artmasına obezite dendiğini ifade eden Aksakal, “Obezler ve aşırı obezler KVH açısından yüksek risk oluşturmaktadır. Hipertansiyon ve Obezite Hipertansiyona neden olan en önemli risk faktörlerinden birisi obezitedir. Diğer risk faktörleri; alkol, besinlerle alınan sodyum ve hareketsiz yaşam sayılabilir.” dedi.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kalp veya kan damarları hastalıklarında korunmada beslenmenin önemine dikkati çeken Aytekin Aksakal, “Beslenmenizde yağı azaltın. Beslenmenizde doymuş yağları azaltın. Doymuş yağlar, kan kolesterol düzeyini yükselten en önemli beslenme faktörüdür. Diyetinizde kolesterolü sınırlayın. Posa tüketiminizi artırın. Posadan zengin besinleri tüketmek, kan kolesterol düzeyinin düşürülmesine yardımcı olur. Daha fazla meyve ve sebze tüketin. İdeal vücut ağırlığınızı koruyun şişmansanız ideal ağırlığınıza ulaşın. Fiziksel aktivitenizi artırın. Kalp sağlığınız için düzenli ve orta düzeyde aktivite önemlidir. Günlük 30 dakika orta şiddette egzersiz (yürüyüş, yüzme, hafif koşular) kalp sağlığınızı korumada önemlidir. Sigara içilmesine izin vermeyin. Sigara kalp damar hastalıklarında ani ölümlerde anahtar etmendir. Stresi azaltın. Alkolden uzak durun.” diye konuştu.

 

CİHAN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.