REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Yeni Bir Banka Sadece Gençler İçin Kolları Sıvadı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yeni Bir Banka Sadece Gençler İçin Kolları Sıvadı
1.581
12 Kasım 2013 - 18:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

GençBank adında ulusal bir projeleri var Toplum Gönüllüleri Vakfı İğne Deliği Gençlik Merkezi’nin. Aslında ilk başta bakıldığında sanki bir banka!

Gençbank, gençlerin toplumsal hayata aktif katılımını artırarak kendi yerellerindeki yaşam kalitesini yükseltmelerine destek olmak amacı ile ilk defa 1999 yılında Kuzey İrlanda’da uygulanmaya başladı. Bu çerçevede bir gençlik grubu, gönüllü olarak bir mahalle/ilçe veya şehirdeki gençlerin ihtiyaçlarına yönelik bir hibe programı tasarlıyor. Hibe programıyla ilgili duyurular yapıldıktan sonra basit bir başvuru süreci üzerinden gençlerin oluşturduğu gruplar veya STK’ların proje fikirleri finansal, içerik ve uygulama açılarından desteklenmeye başlıyor. Böylece hem gençlerin ilgili yereldeki toplumsal katılımlarını arttırmaya yönelik bir destek sağlanmış oluyor, hem de bu çalışmalarla yaşadıkları topluma olumlu katkılar yapmaları için bir imkan yaratılıyor.

GençBank Türkiye dışında halen İngiltere, Almanya, İrlanda, Ermenistan, Hindistan, Bosna Hersek, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan ve Güney Afrika’da farklı kurumlar tarafından uygulanmaya devam ediyor. Dünyada yürüyen diğer GençBank’larla ilgili daha ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz. 2011 yılında Eurasia Foundation desteğiyle GençBank’ın pilot dönemi Türkiye’de Samsun ve İstanbul’daki 2 Genç Bank’ta başladı. 2011 sonbaharından itibaren İstanbul, Artvin (Arhavi), Batman, Samsun ve İzmir’de 6 GençBank’ın 5 – 7 gençten oluşan ekiplerini kurmak, ihtiyaca yönelik ilgili yerel proje temalarını belirlemek ve programı yürütmek üzere çeşitli eğitimlerle bu ekiplerin desteklenmesiyle ilgili çalışmalar da devam ediyor. Çalışmanın bu aşamasında farklı gençlik kuruluşlarının kendi GençBank‘larını kurmalarını daha kolay hale getirmek amacıyla kitap ve video gibi çeşitli görsel ve yazılı materyal de oluşturulacak. Projede yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve gençlik merkezleri ile ortak çalışılıyor.

Samsun’da, bu projenin yasal temsilcisi , destekçisi olan Atakum Belediyesi’ni unutmamak gerekir. Gençlerle her alanda biraraya sıksık geldiklerini belirten Atakum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Volkan Alptekin; ‘’Gençlere değer paha biçilmez bir adımdır. Belediyecilik alanında zevkle gençlerin başarılarını hem maddi hem manevi, bireysel ve kurumsal olarak desteklemeye çaba sarfediyoruz.’’ sözleriyle de, hem bu projeye hem de Tog Vakfı’nın Türkiye’de ‘’Tek’’ bulunan Gençlik Merkezi’nde gönüllülük faaliyetlerine katılan Gençlere ne kadar güvendiklerinide belirtmiş oldu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.