REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Atakum ve Samsun Haberleri

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Yusuf Ziya YILMAZ’dan Samsun’un 2019 Hedefleri

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yusuf Ziya YILMAZ’dan Samsun’un 2019 Hedefleri
1.515
04 Eylül 2013 - 15:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’un önde gelen sanayici, işadamı, yönetici ve STK temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda kentin 2019 hedefini açıkladı. Sevgi Kafe’de yapılan toplantıda Türkiye’nin kendisine 2023 hedefi koyduğunu hatırlatan Başkan Yılmaz, “Nasıl Türkiye’nin bir 2023 hedefi varsa, bizim de 2019 vizyonumuz olması lazım. Bandırma Gemi Müzesi ile Kızılırmak Kuş Cenneti arasında tatil köyü oluşturabiliriz. Bu bizim önümüze koyduğumuz 2019 vizyonu projelerimizden birisidir.” dedi.

İş adamlarına kentin vizyonuna ilişkin projelerini anlatan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, vatandaşları denizle buluşturan sahil yolunun halk nazarında çok beğenildiğini kaydetti.

Denizle kent arasındaki engellerin kalkmasıyla Samsun’un deniz memleketi olduğunu hissettiğini ifade eden Başkan Yılmaz, “Bu memnuniyeti geliştirelim istiyoruz. Samsun sahilleri buna müsait. Özellikle bu Bandırma Gemi Müzesi ile Kurupelit Körfezi arasındaki bölüme hakim olduk. Burası 22 kilometrelik bir şerit. Etüt ve plan yaptık, bunu Bafra’ya kadar uzatmamızın önünde hiçbir engel yok. Hatta Kuş Cenneti’ne kadar tamamen sahilden gidebiliyoruz. Bunu yaptığınızda da marka değeri olan bir şey çıkıyor ortaya. Türkiye’nin değil, belki de dünyanın rekreasyonu tamamlanmış, tatil köyü gibi işletilen, en uzun sahil kordonuna sahip bir şehir olma unvanına kavuşturuyor bu bizi. Kuş Cenneti’ne kadar 50 kilometrelik bir sahil yolu ve şeridinden bahsediyorum. 50 kilometrelik, etrafında kafeleri, dinlenme alanları, plajları, tenis kortları, küçük hayvanat bahçeleri, çeşitli eğlence atraksiyonları, balık lokantaları vb alanların olduğu büyük bir tatil köyü yaratabiliriz. Bu bizim önümüze koyduğumuz 2019 vizyonu projelerimizden birisi.” diye konuştu.

“SHELL KAVŞAĞI-TEKKEKÖY ARASINA METROBÜS GELİYOR”
Raylı sistem güzergahının Shell Kavşağı’ndan Tekkeköy’e, sonrasında da havaalanına kadar uzatılmasının planları içerisinde olduğunu, yapılan etütlerde mali olarak rantabl olmadığı gerekçesiyle ertelediklerini söyleyen Yılmaz, “Ancak 35 bin kişilik stadyum inşaatının hızlanması, 7 bin 500 kişilik spor salonunun bitmesi, Fuar ve Kongre Merkezi’nin bitmek üzere olması ve hemen karşılarında önemli bir otel inşaatının devam etmesi bu bölgeyi önemli bir merkez haline getirdi. Bizim de ne yapıp edip Shell Kavşağı’na kadar gelen treni bu Tekkeköy kavşağına kadar uzatma mecburiyetimiz doğdu. Ancak şu an için tren yolu yatırımının yolcu sayısı açısından fizibıl omaması nedeniyle ilk etapta bu tren yolu güzergahını tercihli bir yol haline getirerek bu tercihli yolda İstanbul’daki Metrobüs sistemi gibi karşılıklı seferler yapacak olan metrobüslerle bu ulaşım sorunun çözeriz diye düşündük. Bu tercihli yolu da 2014 yılının sonuna kadar rahatlıkla yaparız diye düşünüyorum. İleride bu güzergahtaki yolcu talebi fizibıl hale geldiğinde de yani metrobüsler yetersiz kaldığında da trene dönüştürürüz diye düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

“ATAKUM-YEŞİLKENT ARASI 7 DAKİKAYA İNDİ”

Atakum’u, Çobanlı Kavşağı’ndan Yeşilkent’e bağlayan 6 bin 200 metrelik Barış Caddesi’ni bitirerek trafiğe açtıklarına değinen Başkan Yılmaz, “Eski yol 9 kilometreyi buluyordu ve biliyorsunuz eğitim fakültesinin oradaki dar boğazı da geçerek yoğun bir trafik içerisinden ancak Ankara yoluna gidilebiliyordu. Yeni yolda sinyalizasyon da olmadığı için hızlı bir şekilde Atakent Çobanlı Sapağı’ndan Yeşilkent’e 6-7 dakikada iniyorsunuz. Bir çevre yolu gibi oldu. Bu yol birçok sürücümüze zaman, mesafe ve konfor açısından büyük faydalar sağlayacak önemli bir proje oldu.” ifadelerini kullandı.

Sevgi Kafe’deki kahvaltılı programa Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, çeşitli STK’lardan yönetici ve temsilciler ile Samsun’un önde gelen işadamları ve sanayicileri katıldı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.